Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

182 paralı mı 182 den randevu alınca ne kadar ücret ödüyoruz

182 paralı mı 182 den randevu alınca ne kadar ücret ödüyoruz

Yukarıdaki soru hastanelerden randevu alan herkesin aklına gelen bir sorudur. Uzmanların bu konu hakkındaki açıklamaları sorunun cevabını vermektedir.

182 den alınan hastane randevularında gizli ücret alınıyor mu?

Yukarıdaki sorunun cevabı: Evet

182 aranarak randevu alınınca randevu ücreti ne kadar?

182 Hastane Randevu Merkezi hattını arayan vatandaşlar, her arama için 4 lira telefon ücreti ödüyor. Bununla birlikte, birinci basamak sağlık hizmetlerinden faydalandığında 3 lira, kamu hastanelerinde 5 lira ve özel hastanelere gittiğinde 12 lira muayene parası alınıyor. Yapılan bu kesintiler ve ücretler hasta eczaneye ilacını almaya gittiğinde karşısına çıkıyor, karşısına çıkan bu ücreti ödemediği takdirde ise ilacını alamıyor.

182 ‘den randevu aldım ama muayeneye gitmedim ücret ödecek miyim?

Hastanelerden randevu almak için Sağlık Bakanlığı’nın 182 numaralı hattını arayıp randevu alan vatandaşlar randevu saatinde hastaneye muayene olmaya gitmese bile muayeneye ücret ödüyor. Hasta, çeşitli sebeplerle randevusuna gidemediğinde de aynı ücreti ödemek zorunda.

Bursa Eczacılar Odası Başkanı Kubilay Aydın, hastaların rezervasyon yaptırıp muayeneye gidemediği takdirde de parayı ödediğini söyledi. Bu paranın alınıp alınmayacağının sorgulanması gerektiğini ifade eden Aydın, uygulamanın doğru olduğunu savundu. Türkiye’de 75 milyon insan, 115 milyon acil servis müracaatı yapıyor.

Aydın, “Dünyada bunun ortalaması onda birdir. Yani bizim 75 milyona göre 7,5 milyon acilimizin olması lazım.” dedi. Ücretin eczacılar tarafından devlet adına tahsil edilmesi nedeniyle eczacıların zor anlar yaşadığını dile getiren Aydın, “Burada işin bizim açımızdan sıkıntılı tarafı büyük. Hastadan bu parayı almak zorunda kalan biz oluyoruz. Bunu da hastaya açıklamak zorunda kalıyoruz ve zorlanıyoruz.” diyerek açıklama yapmanın kendilerine düştüğünün altını çizdi.

182 randevu işlemleri için telefon aramalarında ücret var mı?

182 Randevu sistemini aramak sabit bir telefon numarasını aramak gibidir. Bu konudaki ücretlendirme alt ve üst sınırını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) belirlemektedir. İster cep telefonundan isterse de sabit hatlardan 182 hastana randevu numarası aransın sabit hat araması gibi ücretlendirme yapılmaktadır.

182 aramaları acil arama olmadığı için ücretlidir.

BTK’ nın 01.04.2013 tarihli kararı gereği Türkiye‘ de sabit hatları dakikası en fazla 43,89 kuruştur. Türk-Telekom dakikası 7-15 kr olarak ücretlendirme yapmaktadır. Bu rakamlar GSM şirketine göre farklılık göstermektedir. Türk Telekom’un ve GSM şirketlerinin arama dakikası için belirleyeceği ücret BTK’nın tavan ücreti olan 43,89 kuruşu geçemez.

İster sabit hatlardan olsun ister GSM hatlarından olsun hediye ve bedava dakikalarıda kullanarak 182 hastane randevu sistemi aranabilmektedir.

İnternet üzerinden MHRS ‘den randevu almak ücretli mi?

İnternet üzerinden alınan 182 hastane randevu sistemi işlemlerinde herhangi bir ücret ödemesi olmamaktadır. İnternet randevuları ücretsizdir.

Telefon faturalarına yansıyor

Hastaneye gitmek isteyen ve 182 ‘yi  arayarak MHRS’yi kullanarak randevu alan hastalar telefon faturalarında ki artışı görünce şok oluyorlar. Bu duruma bir çare bulunmasını isteyen 182 mağdurları yetkililerin çözüm bulmalarını bekliyor.

182 arayarak MHRS’den nasıl randevu alınır

ALO 182 arandığında çağrıyı karşılayan operatöre hastanın kimlik numarası verilir. Randevu talep edilen hastane, poliklinik ve varsa hekim tercihleri operatöre bildirilir. Operatör uygun tarih ve saat dilimlerini vatandaşa bildirir. Vatandaş seçimini yaparak randevusunu alır.

ALO 182 Randevu Hattı acil aramalar kapsamında olmadığından ücretlidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre 2014 yılında devletin topladığı prim tutarı 133 milyar lirayı buldu.

2014 Yılında 133 milyar oldu

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre 2014 yılında devletin topladığı prim tutarı 133 milyar lirayı buldu. Bu primin yaklaşık 48 milyarını sağlık için kesilen miktar oluşturdu. Türk Sağlık-Sen’in yaptığı hesaplamaya göre 2014 yılının ilk 10 ayında bu çerçevede ödenen katkı payı 3,1 milyar TL. Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Başkanı Gönül Erden, “Sağlık ücretsizdir deniyor ama 14 farklı kalemden katkı payı kesiliyor.” diyor.

Bir cevap yazın