Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Almanya’da çalışan sayısı 43 milyonu geçti

Federal İstatistik Dairesi verilerine göre Almanya ’da 2016 yılında çalışan sayısı rekor seviyeye ulaştı. Almanya’da çalışan sayısı 43 milyonu geçti. Kurumdan yapılan açıklamaya göre 43 milyon 400 bin kişinin istihdam edildiği 2016 yılı iki Almanya’nın birleşmesinden sonrasında kaydedilen en çok çalışan sayına ulaşıldı.

2015’de %4,3 iken 2016’da %4’e Geriledi

Çalışan sayısındaki bu ivme sadece geçen yıl ile sınırlı değil son on yıl içinde çalışan sayısında hep yukarı gidiş yaşanmış vaziyette. Sadece geçen yıl verilerine dayanarak bunları söylemek imkansız kaldı ki 2015 yılında ülkedeki işsiz oranı %4,3 iken bu rakam 2016’da %4’e gerilemiş vaziyette.

Hizmet Sektöründe Artış Var

Çalışanların çalıştığı sektörler incelendiğinde en fazla istihdam sağlayan sektörün hizmet sektörü olduğu göze çarpıyor. Aynı şekilde endüstri ve inşaat sektörü çalışanlarında da çalışan sayısı her sene artmış durumda. İstihdam kaybı yaşayan sektörlerin başında ise tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörleri geliyor.

Almanya İkinci Sırada

AB’ye üye ülkeler arasında Almanya, Çek Cumhuriyeti’nden sonra işsizlik rakamları en düşük olan ikinci Avrupa ülkesi olarak biliniyor. Bu durum hem Almanya için hem de diğer AB’ye üye ülkeler açısından önem arz ediyor. İşsizlik rakamlarının her geçen gün düşmesi Almanya’nın uyguladığı ekonomi politikalarının bir sonucu olarak görülüyor.

Bir cevap yazın