Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Altın Fiyatlarında Son Durum : Altın Düşüyor

Altın Fiyatlarında Durum : Altın Düşüyor

Global piyasalarda altında kıpırdanma ve düşüş olmamasına rağmen iç piyasada altın düşüş eğilimine girdi. Dün dolarda yaşanan gerilemeyle birlikte 142,9 tl’ye kadar düşüş yaşayan altın, bugün ise 0,59 azalışla 143,1 TL ile günü kapadı.

Gram Fiyatı Geriliyor

Gram altının güne düşüşle başlayıp, toplam %1’lik bir düşüşle günü kapatması gerileme yaşamasına sebep oldu. Gün içinde Kapalıçarşı’da çeyrek altının fiyatının 235 TL Cumhuriyet altınının ise 959 TL fiyat seviyesini gördüğü gözlendi. Altına ait ons fiyatının da dünü 1.266 dolardan atlatmasının sonrasında şu andan itibaren yüzde 0,14 düşüşün yaşanmasıyla 1.264,32 dolardan işlem görüyor.

Piyasaların Gözü ABD’de

AA Finans Analisti İslam Memiş, piyasaların gözlerinin ABD Merkez Bankası sahipliğindeki toplantıya dikili olduğunu ve bu toplantının öncesindeki duruma göre altının ekonomik durumunun stabil olduğunu söyledi.
İslam Memiş, ABD Merkez Bankası’nın yapacağı olası bir faiz artırımında emtia fiyatlarında düşüş yaşanabileceğini söylerken, bir yandan da eğer değişiklik gerçekleşmezse ons fiyatında ise yükselişler olabileceğini iddia etti.

Dolardaki Düşüş Altını Düşürdü

Yani sonuç olarak aslında doların yaşadığı gerileme, doğal olarak altının da ekonomik durumuna yansıdı. Bu yurtdışı faaliyetleri için TL’ye değer sağlayabilir ama altın fiyatını da düşüş yönünde etkiliyor.

Bir cevap yazın