Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Altın Tüm Zamanların En Yükseğinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki günlerde “dolar satıp altına yatırım yapın” önerisini dikkate alan yatırımcılarında alımlarıyla altın TL karşısındaki en yükseği gördü.

Altın fiyatları döviz fiyatlarının da yükselmesi ile tüm zamanların en yükseğini gördü. Altın fiyatlarındaki yükseliş Aralık ayındaki yüksek ithalata rağmen devam ediyor. Aralık ayında geçen yılın aynı ayına göre %668 oranında artış gösteren altın ithalatı 36.7 ton ithalat ile fiyatların yükselmesini engelleyemedi. Dolar kurundaki yükselişinde etkisi ile altının Türk Lirası karşısındaki yükselişi tedirginlik yarattı.

ALTIN İTHALATI %118 ARTTI

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasasının açıkladığı verilere göre altın ithalatı 2016 yılının tüm döneminde % 118 artış gösterdi. 2016 yılında toplam altın ithalatı 106.19 ton oldu. 2016 Aralık ayında yapılan altın ithalatı son 2 yılda aylık bazda en yüksek rakama denk geliyor.

ALTINDA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DOPİNGİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki günlerde “dolar satıp altına yatırım yapın” önerisini dikkate alan yatırımcılarında alımlarıyla altın TL karşısındaki en yükseği gördü. 2016 Aralık ayında ülke olarak ithal ettiğimiz toplam altın parasal değeri de son yılların en yüksek değerine denk gelmektedir. Bir ayda en yüksek ithal rakamının oluştuğu ve rakamın 1 milyar 645 milyon dolara denk geldiği vurgulandı. İthalatın parasal değerinin bu denli yüksek olmasının oluşturan asıl etkenin doların TL karşısındaki yükselişi olduğu belirtildi

Bir cevap yazın