Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Artan Döviz İlaç Fiyatlarını da Artıracak

İlaç fiyatları artıyor. 20 Şubat’tan itibaren ilaç fiyatları artıyor. Döviz fiyatlarının yükselmesi ile her alanda fiyat artışları baş göstermeye devam ediyor. Sağlık alanı da döviz fiyatlarının yükselmesinin etkilerinin yaşandığı noktalardan birisini teşkil ediyor. Daha önce muayene ücretlerine belli oranda zam yapılmıştı. Muayene ücretlerine yapılan artıştan sonra sırada ilaç fiyatlarına gelen zam ilaç fiyatlarını yükseltecek. 20 Şubat’tan itibaren ilaç fiyatlarına %10,6 oranında zam yapılacak.

20 ŞUBATTAN SONA İLAÇ FİYATLARI ZAMLANIYOR

Daha önce hastane muayene ücretlerine %20-60 oranında zam yapılmıştı. Sırada ilaçlara yapılacak olan %10 oranında zam var. Fiyat Değerlendirme Komisyonu (FDK) ocak ayında yaptığı toplantı ile ilaç alımlarında kullanılan Euro kurlarını belli oranda yükseltme kararı aldı. Uygulanan Euro kurunun yükselmesi neticesinde bütün ilaçların fiyatların %10,6 oranında artış göstermesi bekleniyor. 20 Şubat tarihinden itibaren bütün ilaç fiyatlarında artış bekleniyor. Kamu harcamalarının en azda tutulması için ilaç alımlarında uygulanan kur sabitleme sistemi ile ilaç fiyatlarının kur karşısında aşırı artış göstermesi engellenmektedir.

SGK’YA EK YÜK BİNECEK

İlaç fiyatlarında yaşanacak fiyat artışı ile SGK sistemine ek yük binmesi bekleniyor. Binecek ekstra yükün 300 milyon TL olacağı hesaplanıyor. Fiyatların artmasından dolayı vatandaşların etkilenmemesi için çalışmalar yapılıyor. Reçete ile alınan ilaçlarda vatandaş gelecek olan zamdan etkilenmeyecek. Reçetesiz olarak alınan ilaçların ise zamlı olarak alınacağı belirtildi.

Bir cevap yazın