Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Arz Kısıldı Ham Petrol Fiyatları Yükseliyor

Noel tatilinin ardından ilk işlem günü olan Salı günü petrol fiyatları yükselerek 2017’ye merhaba dedi. Son 18 ayın en yüksek seviyesinden işlemlerin yapıldığı ham petrolde varil fiyatı 58 dolar seviyelerini aştı.

Ham petrol fiyatları 2017’ye yükselerek başladı. Noel tatilinin ardından ilk işlem günü olan Salı günü petrol fiyatları yükselerek 2017’ye merhaba dedi. Son 18 ayın en yüksek seviyesinden işlemlerin yapıldığı ham petrolde varil fiyatı 58 dolar seviyelerini aştı. Arz Kısıldı Ham Petrol Fiyatları Yükseliyor.

OPEC VE PETROL ÜRETEN ÜLKELER KARAR ALDI

OPEC üyesi ülkeler başta olmak üzere örgüte üye olmayan ülkelerinde aldığı karar gereği 1 Ocak itibariyle üretim kısılacaktı. Petroldeki bu yükselişin nedeni olarak petrol ihraç eden ülkelerin almış olduğu kararın etkili olduğu tahmin ediliyor.

BİR BUÇUK YILIN EN YÜKSEĞİNE ÇIKTI

Brent tipi petrolün varil fiyatında %2’nin üzerinde artışın yaşandığı 3 Ocak Salı günü varil fiyatı 58,37 doları gördü. Görülen bu rakam son 1 buçuk yılın en yüksek rakamı olarak kayıtlara geçti. En son bu petrolün varil fiyatı Temmuz 2015 yılında bu fiyatları görmüştü. Aynı şekilde Teksas tipi ham petrolünde varil fiyatı 55.24 seviyesine kadar yükseldi.  Global bazda petrol arzının sınırlandırılacak olması petrol fiyatlarındaki yükseliş eğilimin devam edeceği anlamına geliyor.

2017’DE ARZ KISILACAKTI: BAŞLANDI

OPEC ve diğer petrol üreten ülkeler 30 Kasım 2016 yılında bir karar alarak petrolün varil fiyatındaki gerilemenin önüne geçmek için üretimi kısma kararı almışlardı. Günlük 1.8 milyon varil azatlıma gidilecek olan karar gereği 2017’nin ilk gününden itibaren arzda azaltma işlemleri başladı.

Bir cevap yazın