Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Bakan açıkladı kıdem tazminatı fonu geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıkladı kıdem tazminatı fonu kurulacak. Hükümet olarak en önemli konulardan birisi olarak kıdem tazminatını gördüklerini belirten Müezzinoğlu bu konu ile ilgili reform niteliğinde bir çalışma yapacaklarını açıkladı.

İşçi için önemli bir meblağ olan ve işçinin çalışma hayatı boyunca kazanımı olan kıdeminin işverende durmaması gerektiğini belirten Müezzinoğlu kurulması planlanan fon ile işveren ve işçi arasındaki sorunların ortadan kalkacağını belirtti.

İşçinin hakkı işverenin cebinde olmamalı

10-20 yıl sonraki koşulları kimsemin bilmediğini bu nedenle de işçinin hakkı olan bir meblağın işverende durmasının doğru olmadığına değinen Bakan Mehmet Müezzinoğlu şunları söyledi:  “İşçinin hakkı 10-20 yıl sonra işverenin cebinde olmamalı. 10 yıl 20 yıl sonrasının koşullarını kimsenin bilmesi mümkün değil. Bugün çok iyi olan bir işverenimiz yarın herhangi bir hatadan ya da geçmişteki yönetimlerden ya da olağanüstü durumlar dolayısıyla zor durumda olabilir. Kocaeli’nde sendikalı bir iş yerinde benzer bir durum oldu.”dediği açıklama ile kıdem tazminatı fonunun gerekli olduğuna vurgu yaptı.

İşveren kıdem tazminatını ödeyemez duruma geliyor

İşverenin işlerinin kötü gitmesinden dolayı iflas edebileceğini ve tazminat ödeyemez duruma geleceğini belirten Bakan Mehmet Müezzinoğlu “İşveren durumu bozulunca ’kıdem tazminatını ödeyecek durumum yok’ dedi, hadi buyur. İşçiler de bize geliyor. Dolayısıyla kıdem tazminatı, hakkaniyetli olmalı, sürdürülebilir olmalı, güvenilir olmalı ve tarafların cebinde olmamalı. Onun gücü, onun yasayla verilen fonda veya yeni yapılacak yapıda olmalı. Bu yıl 2017 belki de çalışma hayatının en önemli reformlarından birini kıdem tazminatıyla sağlayacağız.” Dediği açıklama ile 2017 yılında reform niteliğinde bir çalışma yapacaklarını belirtti.

Hakkaniyet olmalı

İstismar konusunun da son bulacağını belirten Bakan Mehmet Müezzinoğlu “Bunu da başardığımızda çalışanla çalıştıran arasında hukuk birbirine güvene dayalı olmalı. ’O beni, ben onu istismar ediyorum’ değil, herkes daha iyinin, başarının peşinde, sağ ve sol ayak nasıl sağlıklı gidiyorsa işçi ve işveren arasındaki hukuk da bu kadar hakkaniyetli olmalı. Bize de düşen bu arada iyi hakemlik yapmak, güçlü, adil hakemlik yapabilmek. İnşallah bunu da yapma gayreti içerisinde olacağız.” Dediği açıklamada işçi ve işveren arasında hakkaniyet olmalıdır vurgusunu yaptı.

Bir cevap yazın