Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

BES ten 2 ayda 690 bin kişi ayrıldı

BES’e otomatik girenlerden yarıya yakını sistemden ayrıldı. 2 ay içerisinde sisteme girenlerin yarıya yakınının sistemden ayrıldığı belirtildi. Yılbaşında otomatik olarak başlatılan ve insanları otomatik olarak BES’e katan sisteme 1 milyon 750 bin kişi dahil olurken sistemden geri çıkanların sayısı 690 bine ulaştı.

1 Ocak 2017 tarihi itibariyle belli sayıda işçiye sahip olan işyerlerinde çalışanlar otomatik olarak BES’e katılmışlardı. O günden bu güne kadar sisteme bahsedilen işyerlerinde çalışan 45 yaş altında olan 1 milyon 750 bin kişi otomatik olarak kayıt edildi. Cayma hakkını kullanarak sistemden ayrılan kişi sayısı 690 bin kişi oldu.

SİSTEME GİRİŞLER HER GEÇEN GÜN DEVAM EDİYOR

Cayma hakkını kullanarak sistemden çıkanlarla alakalı olarak EGM Başkanı Cemal Kişmir şu bilgileri verdi “İstatistiki olarak böyle bakılsa da rakamları incelediğimizde cayan 690 binin yaklaşık 150 bini daha önce mevcut sistemin içinde olanlar ya da işveren katkılı olarak sistemin içinde olanlardan oluşuyor. Onları arındırdığınız zaman 150 bin daha aşağı çekiyorsunuz buradaki rakam 550 bin civarına geliyor, bu da yaklaşık yüzde 30 cayma oranı demek.” Dediği açıklamasında cayma hakkını kullananların oranının %30 olduğunun altını çizdi.

BU ORAN YÜZDE 50’LERE ÇIKABİLİR

Şuan %30 lara denk gelen cayan kişi oranının ilerleyen süreçte daha da artacağını belirten Kişmir “O yüzden cayanların oranı süre sonunda yüzde 40 ya da yüzde 50’lere gelebilir. Bu cayma oranları beklemediğimiz bir şey değil. Cayma oranında elbette daha iyisinin olmasını isterdik ama bu orana da kötü bir oran diyemeyiz. En kötü senaryoyu alalım elimize, diyelim ki sürenin sonunda sistemden yüzde 50 çıkış oldu. Bütün bu sistemi 15 milyon olarak düşündüğümüz zaman yarısının çıktığını düşündüğümüzde bile geri kalan 7-8 milyon kişiyi buluyor.” Diyerek  sisteme giren ve sistemde kalmaya devam edecek kişi sayısının 7-8 milyon olacağını belirtti.

Bir cevap yazın