haberopsiyon.com
Haber Opsiyon

BES’te ikinci dönem başlıyor

BES’te ikinci dönem başlıyor
Bu haber 31 Mart 2017 - 22:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ülke içindeki tasarrufu artırmak için 1 Ocak 2017 tarihinde başlayan “Bireysel Emeklilik Sistemine (BES)”e katılımlar devam ediyor. 45 yaş altındaki memurlar ve 250-1000 kişi arasında çalışanı bulunan özel sektör çalışanları 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren BES’e dahil edilecek.

Sistem başında işlemeye başladı. Yılbaşından itibaren sisteme girişler peyder pey olarak yapıldı. Yıl başında bin ve üzeri çalışanı olan özel sektör firmalarındaki çalışanlar sisteme dahil edildi.  1 Nisan 2017 tarihinden itibaren de 45 yaş altı memurlar ve 250 ile bin arası çalışanı bulunan firmalarda çalışanlar sisteme dahil edilecek.

1 Nisan 2017 tarihinde memurların ve çalışanlarında sisteme dahil edilmesi ile 2,5 milyonu memur, 1,5 milyonu özel sektör çalışanı olmak üzere toplam 4 milyon kişi BES’e katılmış olacak. Otomatik olarak sisteme dahil olacak bu kişilerden prime esas kazancın yüzde 3’ü oranında BES kesintisi yapılacak.

BES’de memur ve işçilerden kesilen paylara ek olarak yüzde 25’de devlet tarafından teşvik verilecek. 2 aylık cayma süresinin bitiminden sonra sistemden çıkmayarak BES’e devam edenlere ek olarak bin lira tutarında devlet katkısı verilecek.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER