Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Borsa endeksi 9 ayın zirvesinde

Borsa son 9 ayın yükseğinden kapattı. Borsa İstanbul BIST 100 endeksi 86.237,54 puanı görerek en yüksekten günü tamamladı.

Borsa endeksi yükselişte. Borsa son 9 ayın yükseğinden kapattı. Borsa İstanbul BIST 100 endeksi 86.237,54 puanı görerek en yüksekten günü tamamladı.

BORSA ENDEKSİ 9 AYIN ZİRVESİNDE

Sabah saatlerinde açılışı düşüşle başlayan BIST 100 endeksi 83.650,45 puanı gördü. Bu rakamları görmesinin ardından ralliye başlayan endeks yükseliş moduna geçti. Endeksin bu denli yükselmesine neden olarak ise endeks hesaplamasında yoğunluğu olan bir bankanın hisselerinin gün içerisinde  %10’dan fazla yükselmesini gösteriyorlar.

21 Nisan 2016 tarihinden itibaren görülen en yüksek rakamdan kapanan endeks piyasa oyuncularını sevindirdi.

BEKLENTİLER ALINIR GERÇEKLER SATILIR

Fitch Ratings’in Cuma günü Türkiye’nin notunu düşürmesinden sonra hafta başında piyasaların nasıl olacağı konusunda temkinli davranan analistler ve yatırımcılar beklentinin gerçekleştiğini bu nedenle zaten derecelendirme kurumunun vereceği notun beklenen şekilde açıklandığını bu nedenle de “beklentiler alınır gerçekler satılır” kuralı gereği piyasanın yükseldiğini düşünüyorlar.

DOLAR KURU %2 DÜŞTÜ

BIST 100 endeksinin hızlı yükselmesinden sonra gözler dolar ve euro cephesine çevrildi. Dolar günü %2 düşüş ile kapatırken son bir ayda TL karşısında yükselen doların geri çekilmeler yaşasa da durumunu koruduğunu düşünüyorlar.

DOLAR GÜNÜ 3,79 DAN KAPATTI

Dolar gün içinde 3,8794’ü gördü. Gün sonuna doğru 3,79 sınırına kadar gerileyen dolar günü 3,79 seviyesinden kapattı.

Bir cevap yazın