Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Bursa’nın tarihi köyü Cumalıkızık

Cumalıkızık evleri” yapım şekilleri ve yapım metotları ile bize Osmalı köy mimari hakkında eşsiz bilgiler sunmaktadır. Bursa Cumalıkızık tarih kokan bozulmamış bir Osmanlı köyüdür.

UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ

Osmanlı köy izlerini taşıyan ilk kuruluş yılları 1300’lü senelere denk gelen 2000 yılında UNESCO tarafından değerlendirmeye tutularak “Dünya Mirası Geçici Listesi” içine alınan tarih kokan bir güzel bir Osmanlı köyüdür.

KIZIK KELİMESİ NEREDEN GELİYOR

Kızık adı Osmanlı döneminde Uludağ eteklerinde vadilerin içinde sıkışıp kalan köylere Kızık adı verilmekteymiş. Cumalıkızık dahil olmak üzere 7 tane daha adında “Kızık” kelimesi olan köy vardır.

AHUDUDU ŞENLİĞİ

Cumalıkızık” tarihi değerinin korunmasına yönelik son zamanlarda çalışmalar yapılmıştır.  Etnografya Müzesi ziyaretçilerin gezmesi açılmıştır. Köyün tanıtımı amacıyla her yıl haziran ayında “Ahududu Şenliği” düzenlenmektedir.

İstanbul’dan Cumalıkızık’a nasıl gidilir?

  • İstanbul – Bursa arası yaklaşık 245 kilometredir.  4 saat 10 dakika kadar sürmektedir.
  • Eğer İDO’yu kullanarak aracınızla gelecekseniz Mudanya’ya yaklaşık 75 dakikada ulaşabilirsiniz.
  • Yalova Eskihisar – Topçular Feribotu’nu kullanarak 4 saatlik yolculuğunuzu biraz daha kısaltabilirsiniz.
  • Aracınızla gitmek isterseniz; Bursa’nın  doğusunda kalmaktadır. Ankara Yolunu üzerindedir ve Yıldırım ilçesinde yer almaktadır.
  • Toplu taşımayı kullanmak isterseniz; Eski santral garaj (kent meydanı)ndan Cumalıkızık’a kalkan minibüsler vardır. Bunları kullanabilrsiniz.

Günübirlik geziler için gelinen köyde konaklamak isterseniz konaklanacak irili ufaklı birkaç mekan vardır. Cumalıkızık’ta konaklama yapılabilinir. Cumalıkızık kahvaltı mekanlarını kullanarak sabah güzel bir sabah kahvaltısı yapabilirsiniz. Bursa’da gezilecek yerlerin başında gelen Bursa Cumalıkızık köyü gezilecek yerler konusunda da zengindir.

2000’li yıllarda köyde çekilen “Kınalı kar” dizisi köyün tanıtılması için büyük fayda sağlamıştır. 2002-2004 yılları arasında Kanal D’de yayınlandı. Çekimlerinin Bursa’nın Cumalıkızık köyünde yapıldığı dizinin yapımcısı Osman Yağmurdereli. Yönetmen Taner Akvardar, Başrol oyuncuları Emrah, Özlem Conker, Engin Şenkan,  Yayın tarihi 12 Eylül 2002 – 24 Aralık 2004 arasında yayınlandı.

Bir cevap yazın