Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Dolar 3.90 rekor kırıyor doları ateşleyen 4 neden

Dolar başta olmak üzere döviz kurları Türk Lirası karşısındaki yükselişlerine bugünde devam etti. Dolar TL karşısında 3,90 seviyelerini görerek günü 3,86’dan kapattı. Aynı şekilde Euro’da TL karşısında yükselişine devam ederek 4 TL sınırını aştır 4.09 seviyelerine kadar çıktı.

Türk Lirasının dövizler karşısındaki bu şekilde güç kaybetmesine neden olan sebepler neler onları sıralamak gerekirse TL’nin güç kaybetmesini anlamak kolaylaşacaktır.

MERKEZ BANKASI TOPLANTISI

Merkez Bankası’nın açıklamaları da TL’nin güç kaybetmesinin önüne geçemedi. Merkez Bankası başta olmak üzere ekonomi ile ilgili bakanların yapmış olduğu açıklamalara TL’nin güç kaybetmesine engel olamadı. Piyasalar 24 Ocak tarihinden Merkez Bankası’nın yapacağı toplantıya çevrilmiş vaziyette. Yapılacak toplantıdan faiz artırımı yönünde karar çıkması halinde TL’ye nefes aldırabilir. Piyasa MB vereceği karara odaklanmış vaziyette.

FED FAİZ ARTIŞI KARARLARI

Fed’in yapacağı faiz artırımlarının dolar üzerinde olumlu etkisi nedeniyle özellikle gelişmekte olan ülkelerden dolar çıkışı yaşanması bekleniyor. Fed faizleri artırınca yabancı ülkelerdeki milyar dolarlar ABD ‘ye geri geleceği için diğer ülkelerden dolar çıkışı yaşanacak. Bu durum özellikle gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere ülkemizi olumsuz etkileyecektir. Fed’in 2017 içinde 4 defa faiz artıracağı gelen bilgiler arasında bu nedenle özellikle dolar başta olmak üzere kurlarda aşırı oynamalar olacaktır.

 YENİ ANAYASA PAKETİ GÖRÜŞMELERİ

Siyasi gelişmeler iç piyasaya ve ekonomiye olumsuz olarak yansımaktadır. Şu günlerde mecliste oylanan yeni anayasa paketi görüşmeleri ekonomik olarak belirsizliğe itmektedir. O nedenle başta dolar TL kuru olmak üzere TL’nin değerinde aşırı düşüşe neden olmaktadır.

FİTCH KREDİ NOTU

Son olarak Fitch’in 27 Ocak tarihinde Türkiye ile ilgili not kararını açıklayacak. Fitch’in açıklayacağı kredi notunun düşüş ağırlıklı olacağının bu nedenle de yatırım kararı alınması yönünde belirsizliklerden dolayı dolar kuru yükselişine devam ediyor.

Bir cevap yazın