Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Dolar para birimleri karşısında yükselişte

Dolar güçlü yükselişini sürdürüyor. ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinin olumlu geleceği beklentisi ile dolar diğer para primleri karşısında yükselişini sürdürüyor.

Dolardaki yükseliş diğer 10 para birimi karşısında devam ediyor. Özellikle Şubat ayına ait verilerin bugün açıklanacak olması ve beklentilerin pozitif olmasından dolayı dolar diğer para birimleri karşısında bu yılın en yüksek değerine ulaştı. Diğer para birimleri karşısında yılın en yüksek getirisini sağladı.  Analistler doların yükselişini sadece istihdam verilerinin olumlu gelmesine bağlamıyor ayrıca FED’in faiz artış kararlarının da doların yükselişine olumlu katkı sağlayacağı belirtiliyor.

14- 15 Mart bekleniyor

FED’in 14-15 Mart tarihlerinde yapacağı toplantıda faiz artış kararı alacağının tahmin edilmesinden ziyade faiz artırım kararında kaç puanlık artırım yapacakları önemini koruyor.

Noktasal grafik önem arz ediyor

Londra merkezli Nomura Holdings Inc.’de döviz startejisti olarak görev yapan Jordan Rochester’in doların diğer para birimleri karşısındaki yükselişi ve FED’in faiz artırım kararlarıyla alakalı düşünceleri şu şekilde “Artık durum Fed’in iki faiz artırımı yapacağı ile ilgili değil. Şimdilerde düşünmeye çalıştığımız üç ya da dört denklem. Eğer Fed gelecek haftaki toplantısında noktasal grafiği yukarı yönde revize ederse, piyasa bu tahminleri Fed’in asıl görüşünden daha fazla güvenilir bulacak”

Bir cevap yazın