Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Dolar Yuan karşısında 8 yılın en yükseğini gördü

Dolar Yuan karşısındaki yükselişine devam ederek bir rekoru kırdı. Dolar Yuan karşısında 8 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Dolar Yuan karşısında 8 yılın en yükseğini gördü

ABD doları dünya ki para birimleri karşısındaki yükselişine devam ediyor. ABD dolar Euro, Kanada Dolar’ı, Yen ve Sterlin karşısındaki yükselişlerine Çin’in para birimi Yuan karşısında da devam ediyor. Dolar Yuan karşısındaki yükselişine devam ederek bir rekoru kırdı. Dolar Yuan karşısında 8 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

8 YILIN EN YÜKSEĞİNDE

Dolar, Yuan karşısındaki bu yükselişi ile 8 gündür artışına devam etti. Oluşan yeni rakamlar ile Dolar- Yuan paritesinde 204 baz puan gerileme yaşandı. Dünyanı sayılı ekonomileri arasında yer alan Çin parası Yuan dolar karşısında 8 yılın en düşüğünde seyrediyor. Paritedeki bu düşüş Çin’den Amerika’ya olacak ihracatın patlamasına neden olabilir. Daha az dolar karşılığında daha çok ürün alma şansı yaşayan Amerikan halkında Çin menşei ürünlerde tüketimin artması bekleniyor.

DOLARDA TRUMP ETKİSİ

Yeni başkan seçilen Trump verdiği ve dile getirdiği projelerle Amerika ekonomisini canlandırmayı hedeflemesi iç piyasaya da dolara olan güveni artırdı. Donald Trump vergi indirimi ve altyapı projeleriyle Amerikan ekonomisini canlandırma sözü verdi.  Maliye politikalarında genişlemeci bir yol izlenecek olmasından dolayı enflasyon artışı ihtimalinin güçlenmesi ile ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına gitmesi doların global piyasalarda güçlenmesini sağladı. bu ekonomik veriler nedeniyle dolar’ın uluslararası piyasalarda yükselmesine devam ediyor.

Bir cevap yazın