Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Esnafa ahilik fonu geliyor maaş verilecek

Esnafa ahilik fonu geliyor dükkanı kapanırsa maaş alabilecek. Ahilik fonu ile esnafa işsizlik maaşı verilecek. İşsizlik maaşına benzer bir uygulama esnaflar içinde uygulamaya konuluyor. 2017 yılında uygulanmaya başlanacak sisteme göre iflas eden yada dükkanını kapatan esnaf ahilik fonundan yararlanacak.

Bakanlar Kurulu’nun üzerinde çalıştığı sisteme henüz tam kesinleşmezken Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan bakanlara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kurulması düşünülen Ahilik Fonu ile ilgili bilgiler verdi ve fonla alakalı sunum yaptı.

Nihai kararın henüz verilmediği sisteme göre fona devlette katkıda bulunacak. İşyerini kapatmak zorunda kalan esnaf bu fonda biriken kaynaktan belli oranda yararlanacak.

İşyerini tekrar açınca fondan yararlanması kesilecek.

İş Kurunca Kesilecek

Fon ile esnaf ve sanatkârlara tasarruf artırıcı bir mekanizma kurulacak. Ekonomik nedenlerle işyerini kapatmak zorunda kalan esnaf ve sanatkâr, fondan faydalanabilecek. Yeniden iş kurduğunda fondan yapılan ödeme kesilecek.

Esnafa ahilik fonu 2017’de başlayacak

Gümrük ve Ticaret ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının üzerinde çalıştığı proje 2017 yılında hayata geçirilecek.

Belli Oranda Devlet katkısı

Altyapısı tamamlanan Ahilik Fonu, İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun (İŞKUR) işsizlik fonunun bir benzeri olacak. Esnafın, dükkânı açıkken para yatırdığı fona devlet de belli oranda katkı sağlayacak.

Esnafa ahilik fonu sağlık hizmeti nasıl olacak

Fon sayesinde işyerini kapatan esnaf ve sanatkârlar hem sağlık hizmetlerinden faydalanacak hem de işsizlik maaşı alabilecek.

Esnafa ahilik fonunda biriken paralar toplu alınabilecek

Ahilik Fonu’na katkı sağlayan ancak ihtiyacı olmadığı için fondan destek almayan esnaf belli bir ödeme süresi ve yaş kriterlerini yerine getirdiği takdirde bu parayı toplu olarak alabilecek.

Bir cevap yazın