Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Faizlerde üst bant sınırı 9.25’e yükseltildi

Merkez Bankası yaptığı toplantı ile faizlerde üst bant sınırını %9,25’ yükseltti. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu yaptığı toplantı ile alınan kararları açıkladı. Para Piyasası Kurulu kararlarına göre, faizlerde üst bant sınırı 9.25’e yükseltildi.

Merkez Bankası aldığı karar ile faiz koridorunun üst bandını yüzde 9,25’e yükseltti. Yüzde 10 olan Geç likidite faizini % 11’e yükseltti. Aynı toplantıda politika faiz oranlarını ise % 8.00 seviyesinde sabit bıraktığını açıkladı.

ALT BAND %7,25 ÜST BAND %9,25

Uygulanan faiz koridorunun alt bantı % 7.25 idi üst bant sınırı ise %9,25’e çıkarıldı. Politika faiz alt bant sınırı % 8, üst bant sınırı ise %8.50 seviyesinde idi. Geç likidite penceresindeki faiz oranı % 10’du.

MB’NİN AÇIKLAMASINDAN SONRA DOLARDA 3,82 GÖRÜLDÜ

Döviz cephesi Merkez Bankasının yapacağı toplantının sonuçlarını bekliyordu. Toplantıdan alınan kararların açıklanmasının ardından dolar 3,74 seviyelerine kadar çekilerek Dolar/TL, 3,82 seviyesini test etti. Ardından yeniden 3,80 seviyelerini kendisine alt bant sınırı olarak belirledi.

MEHMET ŞİMŞEK MB SIKILAŞTIRMA YAPABİLİR DEDİ

Merkez Bankasının yapmış olduğu toplantı sonra aldığı karar hakkında Twitter hesabından açıklama yapan Mehmet Şimşek  “TCMB fiyat istikrarı için parasal sıkılaştırmaya gitti & gerekirse ek sıkılaştırma yapabileceğini ifade etti. Olumlu” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın