haberopsiyon.com
Haber Opsiyon

FED Artırdı Merkez Bankası Değiştirmedi

ABD’de FED faiz artırımına giderek faizleri artırmıştı. FED’in faiz artırmasından sonra Merkez Bankası dolar tahminini 3.46’ya yükselmişti.

FED Artırdı Merkez Bankası Değiştirmedi
Bu haber 21 Aralık 2016 - 1:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

FED’in faiz artırmasından sonra gözlerin çevrildiği Para Politikası Kurulu Toplantısı bugün yapıldı. Merkez Başkanı başkanlığında ve ilgili yetkililerin katıldığı toplantı sonrası yapılan açıklama ile faizlerde herhangi bir değişiklik yapılmadığı açıklaması yapıldı.

Bugün toplanan Para Politikası Kurulu borçlanma faiz oranlarında değişiklik yapmadı. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında olağan toplantısını yapan kurul beklentilerin aksine faiz oranlarında değişiklik yapmadığını açıkladı.  Toplantı sonrası yapılan açıklama ile gecelik borçlanma faizinin % 7.25, borç verme oranının ise % 8.5 olarak sabit bırakıldığı bildirildi.

Aynı toplantıda alınan karar gereği % 8 olan haftalık repo faizlerinin oranında da değişiklik olmadı. Yapılan toplantı sonrası yapılan açıklama sonrası beklenenin aksine karar çıkmış olması piyasalarda fazla bir etki yaratmazken ekonomistlerin büyük bir bölümü Merkez Bankası’nın faizleri artıracağı görüşünde idiler.

Özellikle Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Türkiye’den ithal ettiği ürünlerde talep artışı yaşandığı bu durumun haliyle ihracata olumlu etkisinin olduğunun belirtildiği açıklamada “Alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam etmesi beklenmektedir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir” denilerek kur artışının ihracata olan etkisine vurgu yapıldı.

ABD’de FED faiz artırımına giderek faizleri artırmıştı. FED’in faiz artırmasından sonra Merkez Bankası dolar tahminini 3.46’ya yükselmişti.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER