Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Ford Elektrikli otomobil pazarına giriyor

Yeni alınan karar gereği Meksika’daki fabrika yatırımı iptal olurken yeni elektrikli fabrikaların hepsinin ABD’de kurulacağı gelen bilgiler arasında.
Ford normal motorlu üretim yapacağı fabrika kurma planını askıya alarak elektrikli otomobil üretmek için fabrika kurmaya hazırlanıyor. Daha önce Meksika’da kuracağını duyurduğu normal üretim fabrikasından vazgeçerek elektrikli otomobil fabrikası kuracağını duyurdu.
13 adet yeni fabrika
1,6 milyar dolarlık yatırım yerine 4,5 milyar dolarlık yatırım için kolları sıvayan Ford 5 yıllık süre zarfında 13 adet elektrikli otomobil fabrikası kurmayı planlıyor.
Meksika yerine ABD  
Daha önce kurmayı planladığı normal otomobil fabrikasını Meksika’da kuracağını duyurmuştu. Yeni alınan karar gereği Meksika’daki fabrika yatırımı iptal olurken yeni elektrikli fabrikaların hepsinin  ABD’de kurulacağı gelen bilgiler arasında.
Trump’un eleştirileri etkili oldu
Ford’un almış olduğu bu kararda ABD’nin yeni Başkanı Trump’un eleştirilerinin de etkili olduğu belirtiliyor. Trump seçim çalışmaları sırasında Ford’un Meksika’da yapacağı otomobil fabrikasını eleştirmiş ve “yatırımlarınızı ülkeye geri getirin” çağrısında bulunmuştu.
Eski tesislerde modernize çalışması yapılacak
Ford’un aldığı bu karar sonrası ABD’deki fabrikaların bazılarını elektrikli motor üretecek şekilde yeniden dizayn edeceği bildirildi. İlk iş olarak Michigan’da mevcut üretim tesisine 700 milyon dolarlık ekleme yaparak tesiste elektrikli motor üretmeye başlayacak. Bu ek yatırım ile 700 kişilik istihdam sağlanacağı gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın