Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Garanti Bankası İspanyollara Satıldı

İspanyol şirket Garanti Bankası’nın yüzde 9.95 kısmını daha alarak bankadaki payını yüzde 49.85’e çıkardı.

Doğuş Grubu’nun elindeki paydan yüzde 9.95’lik kısmını daha alan İspanyol Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), Garanti Bankası’ndaki payını 49,85’e çıkardı. Yapılan bu satış sonrasında bankanın yönetim kurulu başkanlığının değişmeyeceği Ferit Şahenk’in Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı sürdüreceği belirtildi. Konuyla ilgili açıklama şirket tarafından akşam saatlerinde yapıldı.

BEHER PAY BEDELİ 7,95TL

Anlaşmanın maddi tutarının  3 Milyar 322 milyon dolar olduğu belirtilen açıklamada beher pay bedeli olarak da 7,95 TL fiyat biçildi.

3 MİLYAR 322 MİLYON DOLAR

Satış işlemi ile ilgili şirket tarafında yapılan açıklamada şu şekilde “Doğuş Grubu ve Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, T. Garanti Bankası A.Ş.’nin %9,95ini temsil eden 417.900.000 TL nominal değerdeki payın BBVA tarafından satın alınması konusunda mutabakata vardı. Beher pay bedelinin 7,95 TL olarak belirlendiği satın alım sonucu, toplam satış bedeli 3 milyar 322 milyon 305 bin TL olarak gerçekleşecek. Satın alma işlemi gerekli yasal prosedürlerin tamamlanmasını takiben kesinleşecek” denildi.

Bir cevap yazın