Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Genel Sağlık Sigortası primi 50 lira olacak

Genel Sağlık Sigortası prim ödemelerinde tek fiyat olacak. Yürürlükteki uygulamaya göre GSS’den faydalanmak isteyenler 3 gruba ayrılarak gelirlerine göre bu gruptan hangisine denk geliyorlarsa o miktarı prim olarak ödüyorlar. Yeni yapılacak düzenleme ile uygulanan 3’lü prim sistemi kaldırılacak herkes için geçerli olacak bir prim miktarı belirlenecek herkes o rakamı ödeyecek.

Genel Sağlık Sigortası primi 50 lira olacak
4 Milyon 200 Bin kişiyi ilgilendiriyor

Genel Sağlık Sigortası primini ödeyen sayısı şuan itibariyle 4.2 milyon kişi civarı. Yeni uygulama ile bu kadar kişinin primlerinde indirim olacak. Tek prim sistemine geçilerek GSS’den faydalanmak isteyen herkesten 50 TL prim ödemesi istenecek.

Gelir testi yaptırmayanlar en yüksekten ödeme yapıyordu

3’lü prim sisteminde kişiler gelirlerine göre 71,10- 213,30- 426,19 lira olmak üzere farklı primler ödüyorlardı. Yeni sistem ile herkes aynı primi ödeyecek. Şuan itibariyle GSS’den faydalanan 4 milyondan fazla kişinin prim ödemelerinde ciddi oranda düşüş olacak. Gelir testi yaptırma yanlar içinde avantaj olacak olan yeni uygulama ile daha önceki en düşük prim olan 71,10 TL’den bile düşük bir rakam prim olarak ödenecek. Gelir testi yaptırmayıp da GSS’den faydalan kişiyi daha önce en yüksekten prim ödemeye sevk eden uygulama yapılacak değişiklik ile makul seviyeye inecek. Gelir testi yaptırmayanlarda tek prim sisteminde 50 TL ödeyecek.

Bir cevap yazın