Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

GSS primi sabitlendi

Genel sağlık sisteminde gelir testi uygulaması kaldırıldı. 1 Nisan’dan itibaren yeni sisteme geçilecek. Daha önceden gelire göre prim belirleme sistemi kullanılıyordu. 1 Nisan’dan itibaren bir yıl içinde başvuru yapanların borçlarında iyileştirmeye gidilecek ve borçlarını 12 taksit ile ödeme fırsatına kavuşacaklar.

Gelir testi uygulaması

Gelir testi uygulaması 1 Ocak 2012 yılında başlamış ve sigorta güvencesi olmayan kişiler gelir testi yaptırarak belli bir prim ödemek koşulu ile Genel sağlık sigortasından faydalanabiliyorlardı. Uygulama hayata geçince bir çok sorunlar ortaya çıkmış ve sistem kullanılamaz hale gelmişti.

Genel sağlık sigortası

Genel Sağlık Sigortası sisteminde 1 Nisan’dan itibaren köklü değişiklik yapılacak. Yapılacak değişikliğe göre Genel Sağlık Sigortası primi rakamı 53,32 liraya düşürülüyor. Daha önceden ödenmesi gereken ve ödenmeyen primlerden dolayı biriken borçlar indirilecek ve borç yapılandırması ile 12 taksit ile ödenebilecek.  Daha önce Gelir testi uygulatmayanların tavan kademeden biriken borçları bu sayede düşürülmüş olacak.

GSS primi sabitlendi

Hiç gelir testi yaptırılmayanların biriken borçlarının yanı sıra biriken gecikme cezalarından vazgeçilerek aylık sabit olan 53,32 TL’lik prim ödemesi ile GSS’den faydalanabilecekler.

Bir cevap yazın