Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Hamsinin kilosu tezgahta 20 TL’yi gördü

Hamsinin kilosu tezgahta 20 TL’yi gördü. Karadeniz hamsisinde fiyat şoku yaşanıyor. Hava şartlarından dolayı ava çıkılamamasına bağlanan balık fiyatlarındaki artış hamsi severleri daha fazla etkiledi. Karadeniz’e kıyısı olan il ve ilçeler başta olmak üzere hamsi balık avının yapılamaması nedeniyle başta hamsi ve diğer türlerin fiyatlarında ciddi artışlar gözleniyor. Tezgahlarda hamsinin kilosu 20 TL olurken Barbun balığının kilosu ise 30 olarak belirlendi.

YETERİ KADAR AVLANILMADI

Balık avı ile geçimini sağlayan balıkçı esnafının da yükselen fiyatlardan şikayetçi olduklarını belirttikleri gelen bilgiler arasında yer alıyor. Fiyatların yüksek olduğunu gören müşterinin başka seçenekler düşündüğünü belirten esnaflar fiyatların yükselmesini yeteri kadar balık avına çıkılamamasına bağlıyorlar.

FİYATLARIN ARTMASINDA HAVA ŞARTLARI ETKİLİ OLDU

Tezgahlarda müşteriye sunulan balık çeşitlerinde son haftalarda azalma meydana geldiğinin altını çizen Balık Balıkçı Adnan Özer “Hava şartları nedeniyle uzun zamandır avlanmaya çıkılmıyor. Balık fiyatlarında artışın sebebi budur. Ayrıca bu yıl hamsi ve palamut balığı iç piyasada çok fazla tüketildi. Bu nedenle balık çeşitleri tezgahlarda azaldı” dediği açıklamasında fiyatların artmasına neden olan duruma da açıklık getirdi.

BALIK FİYATLARI TEZGAHTA EL YAKIYOR

Tezgahlarda hamsi, mezgit, istavrit ve somonun kilosu 20 TL’den satılıyor. Az bulunduğu için son haftalarda fiyatı ciddi şekilde artış gösteren barbun ise 30 TL’den satılıyor.  Aynı şekilde levreğin tanesi 10 TL, taşbalık’ın tanesi 5 TL’den satışa sunuluyor.

Bir cevap yazın