IBAN Sorgulama, Öğrenme, Hesaplama 1
Ekonomi

IBAN Sorgulama, Öğrenme, Hesaplama

Para transferi deyince akla ilk gelen terimlerden olan IBAN 2010’dan beri ülkemizde kullanılıyor. Açılımı “International Bank Account Number “ yani “Uluslararası Banka Hesap Numarası “ olan IBAN ilk kez Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler tarafından kullanıllmış bir hesap numarası standartıdır. Amacı para transfer işlemlerini hızlandırmak ve kusursuzlaştırmak olan  IBAN numarasının uzunluğu ülkeden ülkeye değişebilir, ancak 34 haneden fazla olamaz. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2010’dan beri IBAN kullanımını zorunlu kıldı. Dünyada ki tüm banka hesapları birbirinden eşsiz IBAN numaralarına sahiptir. Sayılardan ve harflerden oluşan IBAN’ın ilk iki hanesi ülke kodundan oluşmaktadır. Hemen sonrasında ise iki haneli doğrulama kodu bulunmaktadır devamında ise toplam 34’ü geçmeyecek şekilde ülkenin belirlediği  hane sayısınca ulusal banka hesap numarasını barındırır. Ülkemizde IBAN numaraları 26 rakamdan oluşur.

IBAN Nedir > https://www.bankalar.org/bilgi-merkezi/iban-nedir/

IBAN’ın Yararları Nelerdir?

Bankalar kendi içlerinde para transferi için stabil yöntemler oluştursada bankalar arası para transferlerinde sorunlar çıkabiliyor. IBAN ise bu tarz sorunları ortadan kaldırmaktadır ve IBAN numarası eşsiz olduğundan transfer sırasındaki hatalı yapılacak işlemleri engellemektedir.

IBAN Nasıl Öğrenilir?

Her banka hesabınız için bir IBAN numarasna sahipsinizdir. Eğer IBAN numaranızı bilmiyor ve öğren mek istiyorsanız banka şubeniziden,hesap cüzdanınızdan, online bankacılıkdan veya çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca IBAN numaranızı kendinizde hesaplayabilirsiniz

IBAN Hesaplama

İBAN’nınız belli kriterlere göre hesaplanmaktadır. Eğer bu kriterleri biliyorsanız internet üzerinde her onlarca IBAN hesaplama sitesi bulunmaktadır. Bu kriterleri şöyle sıralayabiliriz; Hesabınız bağlı olduğu banka şubesinin 4 haneli kodu, hesabınıza ait müşteri kodu, hesabınızda ek no bulunuyorsa ek no. Bu bilgileri biliyorsanız IBAN’nızı öğrenebilirsiniz.

Banka IBAN Sorgulaması yapmak için > https://www.bankalar.org/iban-sorgulama-ogrenme/

IBAN Doğrulaması Nedir?

Bazı büyük transferlerde IBAN doğrulaması kullanılır. IBAN doğrulaması IBAN’ın standartlara uygun olup olmadığını kontrol eder. Transferi yapmak isteyen müşteri alıcının IBAN’ını sisteme girdikten sonra IBAN banka tarafından kontrol edilir. IBAN yanlış ise para gönderilmez, hatalı işlem engellenir.

IBAN Güvenilir midir?

Öncelikle IBAN numaranızı bilen biri asla hesabınızdan siz göndermediğiniz sürece çekim yapamaz. IBAN numaranız tamamen size para transferi olması için oluşturulmuştur. IBAN’nınızı bilen kişinin hesabınızdaki para üzerinde hiçbir resmi yetkisi yoktur. Ayrıca gizlilik için IBAN üzerinden isim bilgisi bile bulanamaktadır. IBAN numaranızı size para transfer etmek isteyen herkese gönül rahatlığı ile verebilirsiniz.

Kredi Kartları IBAN Numarasına Sahip midir ?

Kredi kartları IBAN numarasına sahip değillerdir. IBAN numarası sadece hesaplara özeldir. 

Kaynak: https://www.bankalar.org/