• YARIM ALTIN
  1.518,70
  % -0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6695
  % 0,03
 • € EURO
  8,9664
  % -0,26
 • £ POUND
  9,7665
  % -0,10
 • ¥ YUAN
  1,1285
  % -0,27
 • РУБ RUBLE
  0,1008
  % 0,04
 • BITCOIN
  80655,510
  % 0,86
 • BIST 100
  1.096,16
  % 0,84

İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredisi

Bankalar, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılanabilmesi için çeşitli kampanyalar düzenleyerek kredi seçenekleri sunmaktadır. Bankalar, müşterilerine daha çok ihtiyaç kredileri vermeye çalışmaktadır. Çünkü bu kredi türleri bankalar için önemli gelir seçeneklerinden birisidir.

Bireysel kredi ya da tüketici kredisi kapsamında farklı isimlerle ve farklı faiz oranları ile kredi seçenekleri sunularak, daha az işlem gerektiren krediler verilmektedir. Hangi kredi üzerinden ihtiyaç kredisi hesaplamasını bankaların faiz oranlarına, aylık ödeme taksit sayısına göre online olarak hesaplama yapabilirsiniz. Hesaplamaları yaparken, bankaların faiz oranlarını ve diğer işlem ücretlerini karşılaştırabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi İncelemesi

Tüketiciler, kendileri, kullanmak istedikleri, kredi türlerini araştırır ve hesaplamalarını yaparlar. Bankalara kredi başvurularını yaptıklarında, bankalar, tüketiciye göre farklı incelemeler yapmaktadır.

İhtiyaç kredileri başvurularında, bankaların, tüketici için yaptığı incelemeler şunlardır;

 • Tüketicinin ödemekte olduğu başka krediler var mı?
 • Son 5 yıl içerisinde kredileri ve kredi kartı ödemelerine gecikme gibi durumlar var mı?
 • Başkalarının kullandıkları krediler için kefilliği var mı?
 • Kefil isteniyorsa, kefil gösterilen kişinin kredi notu
 • Tüketicinin aylık gelir ve gider durumu
 • Bankada bulunan mevduatların durumu

Bankalar, bu araştırmaları yaparak, risk değerlendirmelerini yaparlar. Olumlu değerlere sahip olan müşterilerine kredi onayı hemen verir ve ihtiyaç kredi türlerinde istenilenin kullanılmasını sağlarlar.

Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Yapılacak işler için ihtiyacınız olan kredi miktarını belirlerken, geri ödeme durumunuza ve gelirinize göre hesaplama yapmalısınız. İhtiyaç kredilerinde ve diğer kredi türlerinde, aylık ödeme tutarlarınızın, aile gelirinin yarısını geçmeyecek şekilde hesaplanması önemlidir. Hesaplama yaparken, aylık harcamalarınız ve diğer taksit ödemeleriniz ayrı ayrı hesaplanmalı ve aile gelirinizi ortaya çıkarmalısınız. Belirlemiş olduğunuz, kredi türü için aylık ödeyeceğiniz tutar, aile gelirinin yarısını geçmediğini gördüğünüzde, kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Tutarının Belirlenmesi

Kişilerin kullanmak istedikleri kredi miktarları, yapılan çeşitli hesaplamalarla belirlemektedir. Kişi gelir durumu en belirleyici etken olurken, Başvurucu ve kefillerin kredi notu da büyük belirleyici olmaktadır. Kredi notu, başvurucunun bankalara olan çeşitli borçlarının ödeme geçmişlerine göre belirlenmektedir. Kredi notu yüksek olduğunda, bankalar, o müşterilerini güvenilir olarak görür ve yapılan ihtiyaç kredi onayına hemen verirler.

Faiz Oranları

Bankalar tarafından sunulan çeşitli kredilerin her birisi için uygulanan faiz oranları farklıdır. Aynı kredi türleri için her banka farklı oranlarda faiz belirlemesi yapmaktadır. Bankalar kredi faiz oranlarını, ülke ve dünya genelinde yaşanan ekonomik gelişmelere göre belirlemektedir. İhtiyaç kredileri için bankaların faiz oranlarını, hangi kredi üzerinden görebilir ve kredi hesaplama aracı ile ihtiyacınız olan kredi miktarını hesaplayabilirsiniz.

Burada, kredi hesaplamanızı yapabilirken, bankaların kredi şartlarını karşılaştırma fırsatlarını da bulabilirsiniz. Hesaplama yaparken, bankaların güncel faiz oranlarını kullanmasın gerekmektedir. Hesaplama aracı ile hesaplama yapılırken, karşılaştırma işlemleri bankalar tarafından bildirilen güncel faiz oranlarına göre yapılır.

Kredi Türleri

İnsanlar, para biriktirerek kendileri için acil durum yatırımları yapabilmektedir. Bazı gelişmeler, ani paraya ihtiyaçlar ortaya çıkartabilecektir. Bazı durumlar, zorunlu olarak yapılması gerekmekte ve bu durumlar için paraya ihtiyacınız olabilmektedir.

Bankalar, günlük hayattaki gelişmeleri takip ettikleri için farklı ihtiyaç kredi türlerini belirleyerek farklı şartlarla bu kredileri sunmaktadır. İhtiyaçlar için belirlenen kredi türleri, sağlık kredisi, düğün kredisi, bayram kredisi, eğitim kredisi, tatil kredisi, tadilat kredisi vb. gibi birbirinden farklı türlerdir. Tatil dönemleri ya da bayram öncelerinde bankalar, müşterilerine farklı faiz oranları ile ihtiyaç kredilerini kullanabileceklerini belirtmektedir. Bu kampanyalardan faydalanmak istediğinizde, hangi kredi üzerinden faiz oranları karşılaştırmalarını yaparak kredi hesaplamalarını online olarak hemen yapabilir ve başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.