Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

İkinci elde yetki belgesi zorunlu oluyor

Gümrük Bakanı Tüfenkci, otomobil başta olmak üzere kara taşıtlarının alım ve satımında yetki belgesinin zorunlu hale getirileceğini belirti. Tüfenkci katıldığı bir toplantıda “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı“na ile ilgili bilgiler verdi.

YETKİ BELGESİ OLMAYAN İŞ YAPAMAYACAK

Yeni taslağın üzerinde çalışıldığını ve yakın zamanda kanunlaştırılacağını belirten Tüfenkci “İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretinin yetki belgesi almış ve yalnızca bu işle iştigal eden tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılması öngörüyoruz” dedi. Bakanın açıklamasına göre tasarı yasalaştığı takdirde otomobil başta olmak üzere kara taşıtlarının alım ve satımı işini sadece yetki belgesi olan kurum, kuruluş ve kişiler yapabilecek.

YETKİ BELGESİ ZORUNLU OLUYOR

Bakan Tüfenkci “Aracını galeriden veya bu işle iştigal eden bir iş yerinden aldığında, 5 veya 500 kilometre gittiğinde ya da 5 gün sonra arıza vermemesi gerekir. Kilometre sınırını tam netleştirmedik ama ikinci el ticaret yapanları zorda bırakacak bir kilometre garantisi değil makul bir süre olacak.” diyerek araç alındıktan sonra alan kişinin mağdur olmaması için satıcının belli bir zaman dilimi için ya da Kilometre için sorumlu olması gerektiğine vurgu yaptı.

Bir cevap yazın