Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

İleri saat uygulaması tasarruf getirmedi

İleri saat uygulaması tasarruf getirmedi. Enerji tasarrufu yapmak için uygulanmaya devam edilen “ileri saat” uygulaması istenen tasarrufu sağlamadı.  İleri saat uygulaması ile kış aylarında enerjiden tasarruf yapılacağı sanılarak ileri saat uygulamasına devam edildi. İleri saat uygulaması istenilen tasarrufu sağlamaktan uzak kaldı. 2016 yılı en çok enerji tüketilen yıl olarak kayıtlara geçti.

2016 YILINDA ELEKTRİK TÜKETİMİ ARTIŞ GÖSTERDİ

2016 yılında elektrik tüketimi geçen yıla göre %4,3 oranında artarak 277,2 milyar kilovat saate ulaştı. Ulaşılan bu rakam Türkiye tarihinde en çok enerji tüketilen rakam olarak kayıtlara geçti.  Enerji Bakanlığı verileri ışığında Bakanlar Kurulu’nda karar alınarak yaz aylarında uygulanan ileri saat uygulamasını kış aylarında da devam ettirmeyi kararlaştırmıştı.

ARADAKİ FARK İTHAL EDİLDİ

2016 yılında enerji tüketim miktarı 277,2 milyar kilovat saat olarak ölçüldü. Bu tüketilen elektriğin 270 milyar kilovat saatlik kısmı ülkemizde üretilmiştir.  Arada kalan fark ise komşu ülkelerden elektrik ithalatı ile karşılanmıştır.

BÖLGESEL KESİNTİLER TÜKETİMİ FRENLEDİ

2016 yılının son zamanlarında yaşanan bölgesel elektrik kesintileri nedeniyle elektrik tüketiminin frenlendiği tahmin ediliyor. Yaşanan bölgesel kesintiler olmasa idi enerji tüketiminin 277,2 milyar kilovat saati geçeceği ve üretilen ve tüketim arasındaki makasın daha da artmış olacağı vurgulanıyor.

BÖLGESEL KESİNTİLERİN ZARARI 2 MİLYON  TL

2016 yılın son günlerinde yaşanan bölgesel kesintilerin ekonomiye maliyetinin ise 2 milyon TL olduğu tahmin ediliyor.

İleri saat uygulaması 1895 yılında beri uygulanmaktadır. Kış saati ve yaz saati olarak iki farklı zaman dilimi kullanan ülkeler bu şekilde zaman dilimlerinin enerji tüketimini etkilediği görüşünü baz alarak bu uygulamayı kullanmaktadırlar.

 

Bir cevap yazın