Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

İşini kaybeden esnafa da işsizlik maaşı geldi

ANTALYA'NIN ALANYA ILCESI'NDE POLISIN TAKLIT URUN SATAN ISYERLERINE YONELIK YAPTIGI OPERASYONUNA TEPKI GOSTEREN ESNAF, KEPENK KAPATTI. ISKELE MEYDANI'NDAN OTURMA EYLEMI YAPAN ESNAF, TEPKISINI ISLIKLA GOSTERDI.(FOTO:OZGUR YILMAZ/ALANYA-DHA)

SSK’lı çalışanlar işsiz kaldığında belli bir süre işsizlik maaşı alabiliyorlardı. Buna benzer bir uygulama Bağ-Kur’lu esnaf içinde yürürlüğe girdi. Meclisten geçen torba yasa ile yürürlüğe giren yeni sisteme göre işsiz kalan esnaf da işsizlik maaşı alabilecek.

EN FAZLA 1.422 TL MAAŞ ALACAK

İşsiz kalan esnafa en fazla 1.422 lira maaş ödenecek. 10 ay süre ile maaş alacak esnaflar bu maaşı alabilmeleri için belli bir süre prim ödemiş olması gerekiyor. Bağ-Kur’lular yüzde 2 oranında ödeyecekleri prim ile işsizlik maaşına kavuşmuş olacaklar. Ödenecek prim miktarını da belirleyen yasaya göre esnaflar bu yıl için 35.55 TL prim ödeyecek.

3 YIL BOYUNCA PRİM ÖDENMİŞ OLMASI GEREKİYOR

Esnaf Ahilik Sandığı sistemi ile devreye girecek esnaf işsizlik maaşı 3 yıl boyunca prim ödeyen esnaf 3 yıl sonrasında işsizlik maaşı alabilecek. 3 yıl boyunca en az 600 gün prim ödemesi gerekiyor son 120 gün ise kesintisiz prim ödenmiş olması gerekiyor.

8 AY İLE 10 AY ARASINDA DEĞİŞİYOR

Esnaflar için işsizlik maaşı sürelerinin de açıklığa kavuştuğu yasaya göre son 3 yılın en az 900 gün prim ödemesinde bulunan esnaf 8 ay maaş alabilecek. Aynı şekilde son 3 yıl içersinde 1.080 gün prim ödemesinde bulunan esnaf 10 ay maaş alabilecek.

İFLAS EDİLMESİ YADA İŞYERİNİ KAPATMASI GEREKİYOR

Maaş alabilmek için esnafın iflas istemiyle mahkemeye başvurmuş olması gerekiyor. Eğer iflasa tabi olmayarak işyerini kapatarak sigortalılığını sonlandırması gerekiyor.

Bir cevap yazın