• YARIM ALTIN
  1.452,20
  % -3,46
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8160
  % -0,03
 • € EURO
  9,3394
  % -0,22
 • £ POUND
  10,4338
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  1,1882
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,1024
  % -0,34
 • BITCOIN
  149934,123
  % 5,93
 • BIST 100
  1.283,58
  % -3,40

İstanbul Fintech Week için geri sayım başladı

İstanbul Fintech Week için geri sayım başladı

Fintech ekosisteminin en kapsamlı etkinliği İstanbul Fintech Week (IFW) Online’a sayılı günler kaldı. 9-13 Kasım haftasında düzenlenecek etkinlik Payments Summit (9 Kasım), Blockchain Fest (10 Kasım), Digital Banking Summit (11 Kasım), Insurtech Summit & Startup Day (12 Kasım) ve AI in Finance Summit (13 Kasım) başlıklarında 5 özel zirveye ev sahipliği yapacak.

Etkinlikte startup ekosistemi de ele alınacak önemli konular arasında yer alıyor. Zira; son zamanlarda tüm dünyanın gözü geleceğin dünyasını bugünden şekillendiren startupların üzerinde. Yapılan araştırmalar pandemi sürecinde dahi startup yatırımlarının sürdüğünü gösteriyor. Yatırımlarda öne çıkan sektörler ise; ulaşım ve lojistik, sağlık ve biyoteknoloji ile fintech olarak öne çıkıyor. IFW’nin stratejik ortağı olan FINTR’nin öncülüğünde gerçekleştirilecek Startup Day’de

uzmanlar dünyada ve Türkiye’de startup ekosisteminin gelişimini değerlendirecek ve gelecek öngörülerini paylaşacak. 12 Kasım’da düzenlenecek etkinlikte ayrıca 6 farklı ülkeden (İsveç, İsviçre, Kazakistan, Fransa, Singapur ve Türkiye) seçilen girişimler yatırımcılarla buluşturulacak ve bu girişimcilere sunum yapma fırsatı sunulacak.

IFW kapsamında 12 Kasım’da ele alınacak bir diğer konu da Insurtech yapılanmaları olacak. Tüm dünyada sigorta sektörünü dijital bir dönüşüme zorlayan Insurtechler tıpkı fintechler gibi sigorta sektörünü derinden etkiliyor. Dijitalleşme kasları henüz çok gelişmemiş olan sigorta sektörü AI, IoT, makine öğrenmesi, veri analitiği, risk yönetimi ve akıllı robot uygulamalarını kullanan

Insurtechlerin baskısıyla dijital dönüşüm konusunda daha hızlı aksiyonlar almaya başlıyor. IFW kapsamında gerçekleştirilecek Insurtech oturumunda bu yapılanmaların etkisi uzman konuşmacıların sunumlarıyla masaya yatırılacak.

Yıkıcı teknolojilerin başında gelen yapay zeka (AI) da IFW etkinliğinin önemli konu başlıkları arasında yer alıyor. Analistlere göre, finans kurumları yapay zeka nedeniyle işletme giderlerinde %22’lik bir maliyet tasarrufu elde edebilir. Yapay zeka tabanlı çözümler; daha iyi müşteri deneyimi, maliyet etkinliği, karar mekanizmaları ve veri öngörüleri alanlarında finansal hizmetleri güçlendiriyor. Ancak, AI yatırımı ile AI uygulamaları arasında bir boşluk bulunuyor. IFW kapsamında 13 Kasım’da düzenlenecek AI in Finance gününde bu boşluğun kısa vadede nasıl ele alınacağı ve yapay zekanın fintech çözümlerini gelecekte kullanım örnekleri ile nasıl etkinleştireceği incelenecek.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.