Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

İzmir Alsancak Limanı esnafı zor günler yaşıyor

İzmir Alsancak Limanı esnafı zor günler yaşıyor. Son birkaç yıldır Kruvaziyer gemilerinin başta Alsancak Limanı olmak üzere İzmir’e gelmemesinden dolayı sıkıntılı günler yaşayan Alsancak Limanında işyeri olan esnaflar İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret ederek içinde bulundukları durumu anlatarak yardım istediler.

KRUVAZİYERLER İZMİR’E UĞRAMIYOR

2016 yılından beri Kruvaziyer şirketleri İzmir’i rotalarından çıkarmıştı. Kruvaziyer gemilerinin gelmemesi nedeniyle özellikle Alsancak Limanı esnafları başta olmak üzere bölgede işyeri ekonomik olarak zor günler geçiriyor. Yolcu gemilerinin gelmemesi nedeniyle hiç satış yapamayan  esnaf kiralarını dahi ödeyemiyor. Daha önce İzmir TCDD 3. Bölge Müdürlüğü ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bu durum hakkında yaptıkları başvuruların sonuçsuz kaldığını ifade eden esnaf temsilcileri Demirtaş’tan yardım talep ettiler.

TERÖR ALSANCAK LİMANINIDA VURDU

Terör olaylarının liman esnafını derinden etkilediğinin atını çizen Demirtaş, “Son dönemde yaşanan terör olayları nedeniyle İzmir Limanı’na gelen kruvaziyer şirketleri, seferlerin tamamını iptal etti. Limandaki esnafın işleri tamamen durdu” diye söyledi.

KİRALAR BELLİ BİR SÜRE DONDURULSUN

Gemi seferlerinin tekrar başlayacağı zamana kadar kiralarının durdurulması yönünde talep ileten Yolcu Salonu işletmecisi Şenol Süs ise şunları söyledi: “Bu nedenle işlerimiz tamamen durdu. Kiralarımızı ödeyemez hale geldik. Yolcu salonu esnafı olarak, gemi seferlerinin tekrar başlayacağı tarihe kadar kiraların durdurulması, şayet bu yapılamıyor ise sembolik olarak belirlenecek bir rakam tespit edilmesini istiyoruz” diyerek iş olmayan yerde kira ödemenin zorluğuna vurgu yaptı.

 

Bir cevap yazın