Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

İzmir en çok ihracatı Almanya’ya yaptı

İzmir en çok ihracatı Almanya’ya yaptı ithalatta ise Rusya ilk sırada. Türkiye’nin önemli liman kentlerinden birisi olan İzmir geçtiğimiz yıl en çok Almanya’ya ihracat gerçekleştirirken en çok ithalatı ise Rusya’dan yaptı. 2017’nin ilk iki ayında geçen senenin aynı dönemine göre değişiklik yaşanmazken ihracatın ithalatı karşılama oranında ise yüzde 98 gibi bir oran yakalandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğü‘nün verilerinden elde edilen bilgilere göre İzmir’den 2017 yılı Şubat ayında 683 milyon dolar ihracat gerçekleştirilirken 697 milyon dolar ithalat gerçekleştirildi. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 98 olarak ölçüldü.

Aynı veriler ışığından İzmir’den 2017 yılı Şubat ayı içinde Almanya’ya yapılan ihracatın 83 milyon dolar olduğu, aynı zaman diliminde ABD 49 milyon dolar, İngiltere 44 milyon dolar ve İtalya 43 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiği görüldü.

2017 yılı Şubat ayında Rusya’dan yapılan ithalat 72 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamın geçen yıla göre yüzde 22 oranında artış gösterdiği belirlendi. Aynı verilere göre ithalatta Almanya 67 milyon dolar ve ABD 58 milyon dolar olarak gerçekleşti.

En fazla ihracat yapılan malın ise “Örme giyim eşyası ve aksesuarı” olduğu tespit edilirken örme giyim eşyası ve aksesuarı ihracatı toplam 58 milyon dolarlık bir ihracat girdisi oluşturdu. Bunu sırasıyla 53 milyon dolarlık girdi ile “Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler” 42 milyon dolarlık ihracat girdisi ile “Motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları, bunların aksam, parça, aksesuarı” takip etti.

Bir cevap yazın