Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Kesme çiçek sektörünün Hollanda korkusu

Kesme çiçek sektörünü Hollanda korkusu sardı. Hollanda ile yaşanan siyasi problemlerden dolayı Hollanda ile 2023 yılına kadar hedeflenen 500 milyon dolarlık yatırımların tehlikede olduğu belirtildi.  Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, yaşanan süreçten dolayı sektör olarak sıkıntıya gireceklerini ifade ettiği açıklamada 500 milyon dolarlık ihracat anlaşması hedeflenmişti ve yatırımlar ona göre planlanmıştı yapılan bu planlamaların ve yatırımların tehlikeye girdiğini söyledi.

Rusya krizi ve Hollanda krizi

Aynı şekilde Rusya ile yaşanan sorundan dolayı 2016 yılındaki Rusya hedeflerini tutturamayan çiçekçilik sektörü 2017 yılında da Hollanda’da aynı kaderi yaşamaktan korkuyorlar.

Rusya krizinden dolayı yüzde 20 olan Rusya ihracat payının yüzde 5’lerde kaldığını belirten Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Bağdatlıoğlu, 2016 yılı hedeflerinin rakamsal olarak 10 milyon dolar olduğunu belirttiği açıklamasında gerçekleşen rakamın 50 bin dolar olduğunu söyledi. Hedeflenen ile gerçekleşen arasında çok büyük fark oluştuğunun altını çizen Bağdatlıoğlu, “Rusya’da kaybettiğimiz pazarı Avrupa ülkelerinde kullandık. Şimdi de ‘kurtarıcı’ dediğimiz Hollanda ile kriz yaşıyoruz” diyerek yakın zamanda yaşanan Hollanda krizinin kendileri için önem arz ettiğine vurgu yaptı.

30 firma ile yapılan anlaşma tehlikede

Türk çiçekçilik sektörünün büyümesi için Hollandalı 30 firma yapılan bir anlaşma yaptıklarını bu süreçten sonra bu anlaşmanın tehlikeye girdiğini belirten Bağdatlıoğlu, kriz nedeniyle projenin iptal edilebileceğini bildirdi.

Çiçekçilik sektörü için Hollanda önemli

Çiçekçilik sektörü için Hollanda’nın önemli bir ülke olduğunun altını çizen Bağdatlıoğlu, “2023 yılına kadar 500 milyon dolarlık hedefler için Hollanda ile yaptığımız projeler vardı. 19 Mayıs’ta 30 Hollandalı firma ile bir çalışmamız vardı. Bu çalışma ile burada ürünler yetiştirip 2 yıl içinde Hollanda’ya ihraç edilecekti. Bir değerlendirme görüşmesi yapacaktık, ancak dün aldığımız bir habere göre iptal etmek istiyorlar. ‘Türkiye’de acaba bizi istiyorlar mı’ diye bir korkuya kapıldılar. Biz hemen cevap verdik, bunun siyasi bir kriz olduğunu ve ticaretin devam etmesi gerektiğini söyledik” dedi.

Rusya pazarı başka ülkelere kaptırıldı

Rusya pazarını ülke olarak kaptırdıklarını belirten Bağdatlıoğlu “Yeni pazarlar için çalışmamız gerekiyor. Fuarlara gitmemiz ve yüzde 40-50 daha fazla efor harcamamız lazım. Rusya ile kriz yaşadığımızda Almanya, Hollanda ve diğer ülkelere ürünlerimizi gönderdik” diye konuştu.

Bir cevap yazın