Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Kiraz üreticisinin hasat sevinci kısa sürdü

Kiraz üreticisinin hasat sevinci kısa sürdü. Kuzey yarımkürenin ilk kirazının hasat edildiği Kemalpaşa Ovası’nda fiyatlar dibe vurdu. 32 kalibrede 25 lirayı bulan kiraz fiyatı 2 Haziran itibariyle 13 liraya kadar geriledi.

Tarım ve tarıma dayalı üretimi ile dikkat çeken İzmir Kemalpaşa’da kiraz hasadı devam ediyor. Yaklaşık 20 gün önce başlayan Çin, Güney Afrika, Malezya, Vietnam ve Singapur gibi yeni gibi yeni ihraç pazarlarının devreye girmesi ile fiyatların coştuğu pazarda üreticinin sevinci kısa sürdü. İyi kalite kirazı 25 liradan alan tüccar, alım fiyatını 13 liraya kadar düşürdü.

Ramazan Bayramı öncesi yaşanan bu fiyat düşüşü üretici cephesinde tepki gördü. Kemalpaşalı kiraz üreticisi Mehmet Dağ, “Kemalpaşa Ovası’nda kiraz hasadı Bağyurdu bölgesinde başlar ardından Armutlu, Kemalpaşa istikametinde devam eder. Geçtiğimiz hafta 25 lira olan fiyatlar, 2 Haziran pazar günü itibariyle 13 lira. Üreticiler olarak böyle bir fiyat düşüşüne anlam veremiyoruz” dedi. Dağ, bu tip sert fiyat hareketlerine karşı üretici kooperatifleri kurulması gerektiğini kaydeden Dağ, “Bölgemizde bir üretici kooperatifi ve bünyesinde soğuk hava deposu olsa, üreticinin eli kuvvetlenir. Kiraz alıcısı tüccarla 150 farklı üretici değil, sadece kooperatif muhatap olur. Bu tip fiyat hareketlerinin de önüne geçilmiş olur” diye konuştu.

(BSHA- Nihat DELİBAŞI)