Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Kısmi emekli olma şartları nelerdir

Emeklilik sisteminde yapılan düzenleme ile kısmi emekli olma olanağı getirildi. Yapılan düzenlemeye göre 9 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayıp prim ödeyenler ile daha sonra işe girenler arasında farklılıklar meydana geldi. 9 Eylül 1999’dan önce iş başlayanlar 3 bin 600 prim gün sayısını doldurduklarında kısmi olarak emekli olabilecekler.

9 EYLÜL 1999’DAN ÖNCE İŞE BAŞLAYANLAR

9 Eylül 1999 tarihinden önce işe girmişler ve 3 bin 600 gün prim gün sayısını dolduran ve 55 yaşını dolduran çalışanlar isterlerse kısmi emekli olabilecekler. Ödenen bu 3 bin 600 prim gününün 15 yıl içinde ödenmiş olması şartı ve erkekler için 55 yaş sınırı koyulurken kadınlar için bu sınır 50 yaş olarak belirlenmiştir.  10 yıllık yani 3 bin 600 gün prim gününü doldurdukları gün kısmi emeklilik için yaş sınırının belirlenmesinde de önem arz etmektedir. 10 yıllık prim gün sayısına göre emeklilik yaşı belirlenmektedir.

HANGİ ŞART TUTMUYORSA O ŞART BEKLENECEK

Kısmi emekli olmak isteyen kişi hangi şartı sağlamıyorsa o şartın sağlandığı zaman kısmi emekli olma hakkına kavuşacaktır. Eğer yaşı tutmuyorsa yaş dolduğunda, eğer prim gün sayısı yetmiyorsa primleri 3 bin 600 günü doldurduğunda kısmi emekli hakkına kavuşacaktır.

Bir cevap yazın