Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Kontratlı telefon satışları rekor kırdı

Cep telefonu satışlarında 2016 yılında rekor kırıldı. Özellikle GSM şirketlerinin faturalı hatlar ile taksitli cep telefonu satma sistemi neticesinde taksitli telefon alma fırsatı yakalayan tüketiciler cep telefonu satışlarını 2016 yılında rekora taşıdılar.

TAKSİTLİ CEP TELEFONU

Cep telefonu başta olmak üzere bazı ürünlerde taksit yasağı uygulanmaktadır. Taksit ile cep telefonu almak için farklı yöntemler geliştiren piyasa oyuncuları taksitli telefon alabilmek için GSM şirketlerinin faturalı verdikleri hatlar ile belli taksitle telefon sahibi oldular.  MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ekşi’nin yaptığı açıklamaya göre kontratlı telefon satışlarının 6 milyon aştı. Kontratlı satış olarak bilinen belli bir süre GSM firmasının sunduğu hizmetlerden faydalanılması neticesinde GSM hizmetine ek olarak cihaz bedeli ödeniyor. Böylelikle tüketiciler taksitli telefon alma olanağına kavuştular.

1 ŞUBAT 2014 TE YASAK GELMİŞTİ

1 Şubat 2014 tarihinden başlayarak kredi kartına taksitli telefon satışı yasaklanmıştı. O günden bu güne kadar geçen süre zarfında tüketiciler taksit ile telefon alma yolunda değişik çözümler geliştirdiler.  Kontratlı telefon satım sistemi de bu çözüm yollarından birisi olarak görülmektedir.

MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ekşi:”GSM operatörlerinin kontratlı cihaz satışları 2016 yılında bu rakam 6 milyon adedin üzerinde gerçekleşirken şimdiye kadar ulaşılan en yüksek rakam oldu” dedi.

2016 YILINDA REKOR KIRILDI

MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ekşi verdiği bilgilere göre kontratlı telefon satışlarında yakalanan bu rakam şuana kadar ulaşılan en yüksek rakam olarak kayıtlara geçti.

2015’E GÖRE %30’DAN FAZLA ARTIŞ YAŞANDI

2016 yılında 6 milyon adedin üzerinde cihaz satılarak bir rekora imza atıldı. 2015 yılında ise kontratlı telefon satışları 4,3 milyon adet olmuştu. 2016 yılında 2015 yılında göre %30’dan fazla artış yaşandı.

 

Bir cevap yazın