Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Merkez Bankası’na Göre Finansal Kriz Gözükmüyor

Merkez Bankası piyasalara güveniyorum mesajı verdi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem, “Politika faizini tutarak “Ben piyasalara güveniyorum, yakın gelecekte bir finansal kriz görmüyorum” mesajı veriyor. Bunun da doğru olduğunu düşünüyorum” diyerek MB’nin piyasalara güvendiğini söyledi.

MERKEZ BANKASI PİYASALARA GÜVENİYOR

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, NTV canlı yayına katıldı. Canlı yayında MB’nin faiz kararıyla alakalı değerlendirmelerde bulunan Ertem MB piyasalara güveniyor dedi.

Canlı yayında konuşan Ertem, “Merkez Bankası “bu geçici bir durumdur” diyor. Merkez Bankası politika faizini yüzde 8’de tutarak buraya dönme iradesi de gösteriyor. Politika faizini tutarak “Ben piyasalara güveniyorum, yakın gelecekte bir finansal kriz görmüyorummesajı veriyor. Bunun da doğru olduğunu düşünüyorum. Oynaklık ve kurdaki acayip durum sürdükçe Merkez de o araçları kullanmaya devam edecek. Faiz artırmak kolaydır ama bunun geri dönüşü zordur. Merkez Bankası kur hedeflemiyor. Kurun volatilitesini fiyat istikrarı için önleme çabası var. MB tek seferde faizi artırıp volatilitenin duracağını garanti edemez. Bu anlamda doğru yapıyor.” diyerek Merkez Bankası’nın piyasalarda kriz görmüyorum mesajı verdiğini vurguladı.

NOT DEĞİŞİMİNİ PİYASALAR SATIN ALDI

Fitch’in yapacağı not değişimi içinde Ertem “Fitch’ten gelecek not beklentisinin olumsuz olma ihtimali satın alınıyor. Şu anda kurda Fitch fiyatlaması var. Yarın Fitch’in bir not indirimi olasılığı fiyatlandı. Türkiye’ye doğrudan yabancı sermayeye giriş anlamında çok azalma olacağını sanmıyorum” diyerek notun piyasalar tarafından satın alındığını belirtti.