Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Merkez Bankasından Döviz Kararı

Merkez Bankası ihracat yapanların döviz temini konusunda daha rahat olmasının önünü açan bir düzenlemeye imza attı. Alınan bu karar ile başta ihracat yapanlar olmak üzere döviz kazandırıcı hizmetler için kullanılan reeskont kredilerinin, geri ödemelerini Türk Lirası olarak yapıla bilmesinin önünü açtı.

REESKONT KREDİLERİ

Merkez Bankası’nın yeni aldığı karara göre 1 Ocak 2017 tarihinden önce kullandırılan ve 31 Mayıs 2017 (dahil) tarihine kadar vadesi dolacak olan işlemleri kapsayacak olan karar ile geri ödemeler TL olarak yapılabilinecek.  Başta ihracat olmak üzere döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin yukarıdaki tarihler içerisinde olanları için geri ödemeleri TL olarak da yapılabilmesine imkân tanındı.

VADESİ 31 MAYIS 2017’DE DOLANLAR

Konu ile ilgili Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan yapılan açıklama şu şekilde; “1 Ocak 2017’den önce kullandırılan ve 31 Mayıs 2017 (dahil) tarihine kadar vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin, kredi vadesinde ödenmesi kaydıyla, geri ödemelerinin Türk lirası olarak da yapılabilmesine imkân tanınmıştır. Bu işlemlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca 2 Ocak 2017 tarihinde ilan edilen döviz alış kurları esas alınacaktır.” açıklaması ile TL ödeme imkanı verilmiş oldu. Merkez Bankası’nın bu kararı ile şirketlerin döviz taleplerini bir nebzede olsa frenleme istediği anlaşılıyor.

Bir cevap yazın