Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Merkez Bankasının rezervi 3 milyar dolar geriledi

Merkez Bankasının rezervi son 1 haftada 3 milyar dolar eridi. Dolar ve döviz kurundaki ani hareketlerin yaşanmasından dolayı müdahil olan Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinde son bir haftada 3 milyar dolara yakın düşüş yaşandı. Merkez Bankası’nın geçen hafta toplam dolar rezervi 95.29 milyar dolar iken bu hafta bu rakam 92.29 milyar dolara geriledi.

Merkez Bankasının rezervi 3 milyar dolar geriledi

Merkez Bankası’nın son bir haftada 3 milyar dolara yakın dövizi eridi. Dolar ve Euro cephesi başta olmak üzere döviz kurlarının Türk Lirası karşısındaki yükselişleri son bir aydır devam ediyor. Dün dolar TL kuru 3,86’ları gördü. Aynı şekilde Euro’da 4,11 TL seviyelerini gördü. Bu denli hareketli olan döviz piyasasında Merkez Bankası’nın son bir haftada 3 Milyar doları eridi. Merkez Bankası rezervi geçen hafta başından bu hafta başına kadar 95.29 Milyar dolardan 92.29 Milyar dolara geriledi.

Merkez Bankasının Altın ve Dolar Rezervi 107.56 milyar dolar

Döviz rezervlerinde yaşanan bu düşüşe ek olarak altın rezervlerinde de düşüş meydana geldi.  Merkez Bankası toplam rezervleri içerisinde dolar’ın yanı sıra altın rezervi de bulunuyor. Merkez Bankası’nın dolar ve altın toplam rezervi 107.56 milyar dolar seviyesinde bu rezervin 15.27 milyar dolarlık kısmı altından oluşuyor. Geri kalan 92.29 milyar dolarlık kısmı ise Dolar cinsi olarak tutuluyor.

Bir cevap yazın