Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Moodys den Türk şirketlerinin döviz borç yükü açıklaması

Türk Lirasının başta dolar olmak üzere döviz kurları karşısındaki değer kayıpları Türk şirketlerinin dolar ve euro borç yüklerini artırmaktadır. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’den yapılan açıklamaya göre Türk şirketlerinin dolar ve euro cinsinden borç yüklerinin arttığı belirtildi. Borç yüklerinin artmasının ana nedenleri olarak dolar başta olmak üzere döviz kurları karşısında TL’nin değer kaybetmesi gösterildi.

Döviz borç yükü arttı

Türk şirketlerinin döviz borç yükünün artmasına rağmen döviz rezervlerinin ve sermayelerindeki akışın kurun negatif baskısını tolere ettiği belirtildi.

Borç yükü dışarıdan gelen döviz ile karşılanıyor

Türk şirketlerinin görünümü ve borç yükleri hakkında Moody’s’in Londra’daki merkezinden yapılan açıklama şu şekilde; “Türk şirketlerinin tarihsel olarak dolar ve euro cinsinden borç yükleri Türk lirasında son dönemdeki değer kaybı nedeniyle artış kaydetti. Fakat bunun değerlendirdiğimiz birçok şirket üzerindeki etkisi, sağlam seviyedeki Türk lirası dışındaki rezervler ve dışarıdan gelen döviz cinsinden sermaye akışları ile azalıyor” denilerek döviz cinsi sermaye akışının bu olumsuz durumu ortadan kaldırdığı vurgulandı.

Döviz borç yükü yönetilebilir seviyede

Moody’s’den 7 Mart tarihinde yapılan bir bilgi notu ile Türk lirasının değerinin dolar ve euro karşısında gerilemesinden dolayı finans dışı şirketler için negatif kredi unsuru olduğunu belirtmişti. Bu bilgi notuna rağmen Moody’s “Derecelendirilen şirketlerin çoğunluğu için döviz borcu yönetilebilir seviyede” değerlendirmesi yaptı.

Bir cevap yazın