Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Neden İnsan Kaynakları Danışmanlığı?

İnsan kaynakları danışmanlık şirketlerinin işverenler tarafından tercih edilme nedenlerinden biri, deneyimsiz adaylar için yeni iş ilanlarını yayınlayabilmeleridir. Şirketler bu desteği aldıkları zaman, rakip işyerlerinden kendi işe alım süreçlerini ve faaliyetlerini gizleyebilirler.

İnsan kaynakları danışmanlık şirketleri, iş analizi ve iş tanımı çalışmaları ile ön hazırlıkları şirketiniz için en doğru şekilde gerçekleştirir. Böylece şirketler oluşturulan iş tanımları sayesinde kişilere bağımlı olarak yürüyen organizasyonlardan, kişilerden bağımsız da yürüyebilen ve daha standart sistemlere sahip olabilir. Bu sürecin doğru olarak oluşturulması işe alım başta olmak üzere diğer insan kaynakları fonksiyonlarının doğru olarak yapılanmasını sağlamaktadır.

İnsan kaynakları danışmanlık şirketlerinin işverenler tarafından tercih edilme nedenlerinden biri, deneyimsiz adaylar için yeni iş ilanlarını yayınlayabilmeleridir. Şirketler bu desteği aldıkları zaman, rakip işyerlerinden kendi işe alım süreçlerini ve faaliyetlerini gizleyebilirler.

İnsan kaynakları danışmanlık şirketleri; bir alanda işten çıkarma yaparken ve başka bir alanda iş verirken çok fazla görünür olmaz ve işe alma süreciyle ilgili, bir personeli bulunmadığında danışmanlık şirketlerinden yardım alırlar. Danışmanlık hizmetinin şirket yöneticilerinize sağlayacağı en büyük kazanç geniş bir aday portföyüne ulaşabilmek, işbirliğinin her iki taraf bazında bilinçli bir şekilde başlaması ve çalışan sirkülasyonunun azalması ve yönetici bazında zaman kaybının en aza indirgenmesi de tercih nedenlerinin arasındadır.

İnsan kaynakları danışmanları pek çok farklı sektör ve alandan kişilerin portföylerine sahip olduklarından, şirketlere en uygun adayları yönlendirebilmektedir. Uzman ve üst düzey pozisyonlar söz konusu olduğunda, klasik aday arama metotları çoğunlukla hedefe ulaşmada yetersiz kalabilmektedir. Bu konuda başarıyı belirleyen birkaç önemli noktadan bahsedilir. Geniş ve daha da önemlisi aktif aday havuzu, sektördeki uzmanlıklara ayrılmış ve bu doğrultuda hizmet veren bir danışmanlık yaklaşımı müşterilere verilen hizmetin bu alanda oluşturduğu önemli noktalardır. Şirket içi insan kaynaklarının yanı sıra, danışmanlık şirketleri; aday seçiminde gelişmiş araçlar kullanabilir. Bu durum da adayın firma yapısına uygunluğunu teyit etmede büyük oranda yardımcı olur.

İnsan kaynakları danışmanlık şirketinin aday için de faydaları bulunur. Danışmanlık şirketleri ile başka şehirlerden iş bulma şansı elde edebilirsiniz. Tam zamanlı çalıştığınız takdirde, danışmanlık şirketleri iş arama süreçlerinde size zaman kazandırır. Uzman kuruluşlar kendi sektörleri ile ilgili öneriler sunabilirler. İnsan kaynakları danışmanlığı şirketleri ile personel ve ve sözleşme kuruluşları aracılığıyla çok sayıda işveren ile kısa süreli farklı deneyim kazanmak için çalışabilirsiniz.

Bir cevap yazın