Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Ocak ayında karşılıksız Çek sayısında yüzde 44 artış

Ocak ayında karşılıksız çeklerin adedi ve tutarında artış yaşandı. Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre ocak ayında karşılıksız çek sayısı yüzde 44 oranında artış gösterirken çek tutarlarındaki artış ise yüzde 30 olarak hesaplandı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi her ay bir geçen ayın verilini yayınlıyor. En son yayınlanan ocak ayı verilerine göre Aralık 2016’ya göre hem çek sayısında hem de çek tutarında artış gözlendi. Yayınlanan “Ocak Ayı Çek Raporu”nu göre ocak ayında bankalara ibraz edilen çek sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 72,8 artış yaşandı. 2,1 milyon adet olarak belirlenen bu çeklerin toplam tutarı 69 milyar TL olarak hesaplandı.

GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE

Geçen ay toplam 64,4 bin adet çek karşılıksız çıkarken bu çeklerin toplam tutarının ise 2,3 milyar TL olduğu belirlendi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre karşılıksız çek sayısında yüzde 44 artış yaşanırken karşılıksız çek tutarında ise yüzde 30 artış yaşandı. Vadesinde ödenemeyip de sonradan ödenen çeklerin tutarı ise 191 milyon TL olarak hesaplanırken bu tür çeklerin sayısı ise 6300 adet olduğu belirlendi.

KARŞILIKSIZ ÇEK TUTARINDA VE ADEDİNDE BÜYÜK ŞEHİRLER İLK SIRADA

En çok karşılıksız çek İstanbul başta olmak üzere Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir’de keşide edildi.

Bir cevap yazın