Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Online Ticarette Tüketicilerin Tercihi Giyim ve Ayakkabı

Online Ticarette Tüketicilerin Tercihi

Elektronik  ticaret tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı artış göstermektedir. Bu artışın ve Pazar payının artması ile yakından alakalı olarak da sanal – online alış veriş sitelerinin sayıların her geçen gün artış yaşanmaktadır.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun online ticaretin 2016 yılında ne durumda olduğuna dair bilgiler verdi. 2016 yılında online ticaretin yüzde 30 büyüme gösterdiğinin altını çizen Orhun online ticarette tüketicilerin ikna edilmesinin yüzyüze olan ticaret kadar kolay olmadığını belirtti.

E-ticaretin her geçen gün Pazar payının artış gösterdiğini belirten Orhun online ticaretin zorluklarıyla alakalı şunları söyledi:

“İnternete giren bir kişinin morali yüksek değilse, o kişiyi alışveriş için motive etmek hiç de kolay değildir. 2016’da tüketicinin alışverişe ilgisini azaltan birçok faktöre rağmen, geçtiğimiz yıl yüzde 30 civarında başarılı bir büyüme oranı yakaladık. 2016’yı cirosal olarak yüzde 24 büyümeyle ve 30,8 milyar hacimle kapattık. Dolar bazında ise yüzde 13 oranında büyüdük.” diyen Orhun bütün olumsuzluklara rağmen 2016 yılını sektör olarak yüzde 30 büyüyerek kapattıklarının altını çizdi.

Elektronik ticaretin gidişatının olumlu olduğunu ve kullanıcı sayısının her geçen gün artış gösterdiğinin belirten Orhun  “E-bilet kategorisi hızla büyüyecek” diyerek   “Türkiye e-ticaret pazarında hem sipariş adedi hem de cirosal büyüklüğü ile giyim ve tüketici elektroniği ön sırada. Online alışverişte giyim çılgınlığı yaşanıyor diyebiliriz. Giyim ve ayakkabı kategorisi, çok kanallı perakendecilerin e-ticaret cirosunun içindeki payını yüzde 39 artırdı. Tüketici elektroniği ise yüzde 33 büyüdü. Çok kanallı perakendecilerin e-ticaret cirolarına baktığımızda elektroniğin 2,4 milyar lira, giyimin ise 1,2 milyar liralık hacme ulaştığını görmekteyiz.” diyen Orhun giyim ve ayakkabı sektörünün 2016 yılında hızlı büyüdüğünün altını çizdi.

Bir cevap yazın