haberopsiyon.com
Haber Opsiyon

Opel, Fransız PSA grubuna satıldı

Opel, Fransız PSA grubuna satıldı
Bu haber 09 Mart 2017 - 19:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Amerika’lı otomobil devi General Motors bünyesinde bulunan Opel Fransızlara satıldı. Bünyesinde Peugeot ve Citroen markalarını da bulunduran PSA Group, Opel’i 2.2 milyar Euro’ya satın aldı. Peugeot ve Citroen üreticisi de olan PSA Opel’i satın aldı. Bu satın alma ile PSA diğer bir Fransız olan Renault’un geride bırakmış oldu.

PSA Avrupa’da ikinci konuma yükseldi

Opel’i de markaları arasına katan PSA bundan sonra Volkswagen’in ardından Avrupa’nın ikinci büyük otomobil üreticisi konumuna geçecek. Opel’in satılacağı ile ilgili daha önce basına çıkan haberlere şirket yetkilileri nihayet açıklık getirerek Opel’in satışının gerçekleştirildiğini duyurdular.

General Motors Avrupa’da hep zarar etti!

Daha önce Almanlarda olan Opel markası ABD’li General Motors’a satılmıştı. General Motors’da markayı Fransızlara satarak bünyesindeki marka sayısı azaltmış oldu. General Motors Avrupa pazarında istediği sonuçlara ulaşamamasından dolayı 16 yıldır üst üste zarar ediyor. Opel’den gelen satış gelirleri ile borç ve tazminat tutarlarının ödenmesi planlanıyor. Opel’den kaynaklanan borç ve tazminat tutarının 10 milyar dolara yakın olduğu açıklandı.

PSA’nın patronu Carlos Tavares anlaşmayla ilgili yaptığı konuşmada “Avrupa’nın otomobil şampiyonunu yaratabiliriz” ifadesini

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER