Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Personel Alımı Sürecinde Headhunter Uzmanının Görevleri Nelerdir?

Üst düzey yöneticilerin işe alım süreçlerinde uygulanan headhunting; genel yetenek testi, yönetici adayının karakteri, yönetim tarzı ve yönetim yaklaşımını öğrenmeyi sağlayan kişilik envanteri gibi insan kaynakları metotları ile aday profilinin çıkarıldığı bir yöntemdir.

Üst düzey yöneticilerin işe alım süreçlerinde uygulanan headhunting; genel yetenek testi, yönetici adayının karakteri, yönetim tarzı ve yönetim yaklaşımını öğrenmeyi sağlayan kişilik envanteri gibi insan kaynakları metotları ile aday profilinin çıkarıldığı bir yöntemdir. Yönetici adayının insan kaynakları ve danışmanlık şirketi aracılığı ile firmaların personel alımı sürecinde yer alabilmesini sağlayan bu uygulama, insan kaynakları danışmanları tarafından titizlikle yürütülmektedir. Headhunting çalışmasını yürüten kişi headhunter uzmanının aday araştırmasında hem aday hem de firma açısından gizlilik önemli bir konudur. Headhunter, üst düzey yönetici arayan firmaların adaylar arasından seçim yapabilmesini kolaylaştırır. Böylece işe alım sürecinde şirket, kurum için en iyi faydayı sağlayacak adaylar üzerinde daha fazla yoğunlaşabilmekte ve zamandan tasarruf edebilmektedir.

Üst düzey seçme yerleştirme süreci olarak da bilinen headhunting, headhunter tarafından uygulandığında aşağıdaki görev sıralaması ön plana çıkmaktadır:

  • Mülakatlarda gizliliğe önem verilmelidir.
  • Müşterinin ihtiyacı olan lider profili analiz edilmelidir.
  • Müşterinin hedefleri, stratejileri, sektördeki konumu, vizyon ve misyonu incelenmelidir.
  • Müşterinin hedeflerine uygun adaylarla iletişime geçilmelidir.
  • Aday üzerinde mülakatlar, testler ve referans kontrolleri yapılmalıdır.
  • Üst düzey yöneticiler için uygun seviyede testler uygulanmalıdır.
  • Nitelikli adayların CV’leri müşteriye sunulmalıdır.

Headhunter, bordrolama hizmeti ile birlikte; gerekirse personel bütçesi, ücret artış sistemi ve çizelgelerin hazırlanması, rapor olarak sunulması, personel devam sisteminin kurulması ve takibi konusunda danışmanlık hizmetleri de verebilmektedir.

2006 yılından bu yana farklı sektörler için işe alım projeleri gerçekleştiren Direct Search Group (DSG) İnsan Kaynakları ve Danışmanlık şirketi, güçlü bir veri tabanına sahiptir. DSG, özellikle orta ve üst düzey yönetici seçimi, IT ve online sektöre yönelik zengin ve nitelikli aday veri tabanı ile işe alım projelerinde kaliteli, hızlı çözüm önerisi sunmaktadır.

Şirketinizde ihtiyaç duyulan pozisyona özel yönetici adayı ile tanışmak için, alanında tercih edilen öncü insan kaynakları ve danışmanlık şirketi Direct Search Group web sitesini ziyaret edebilirsiniz.