Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Petrol Ofisi satıldı

Türkiye akaryakıt piyasasının yüzde 24’üne sahip olan Petrol Ofisi Avusturyalılardan sonra Hollandalı oluyor. Petrol Ofisinin sahibi olan Avusturyalı OMV Petrol Ofisinin tamamını 1 milyar 368 milyon Euro’ya Hollandalı Vitol Group’a sattı.

Türkiye’nin ilk yerli petrol dağıtım şirketi olan Petrol Ofisi Hollanda’ya satıldı. Hem Arapların Saudi Aramco şirketinin hem de Azerbaycanlı SOCAR petrol şirketinin talip olduğu ve almak istediği şirket Hollandalı Vitol Group’a satıldı.

OMV 1,1 MİLYAR EURO GELİR ELDE ETTİ

Satış ve devir işlemleri 3’ncü çeyrekte yapılacağı belirtilen satış ile OMV’nin buradan 1,1 milyar Euro gelir elde edeceği belirtildi.

Petrol Ofisi ülke çapında 709 adet benzin istasyonuna sahip olan şirket 1 milyon metreküp hacimli ülkedeki en büyük yakıt deposuna sahip bulunuyor.

YÜZDE 24 PAZAR PAYINA SAHİP

EPDK’nın verilerine göre 2015 yılında yüzde 24 pazar payına sahip olan şirket geçen sene bu pazar payını yüzde 22.7 lere düşürdü.

2000’E YAKIN BENZİN İSTASYONU VAR

Petrol Ofisinin hali hazırda 2000’e yakın benzin istasyonunun yanı sıra bir tane madeni yağ üretim fabrikası var. Ayrıca 11 adet akaryakıt ve 3 LPG terminali bulunuyor. Toplam depolama alanı ise 1.17 metreküp.

Bir cevap yazın