Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Raporlu işçide işsizlik maaşı alabilecek

İşsizlik sigortası ile işten çıkarılan işçiler belli bir süre maaş alma şansı yakaladılar. İşsizlik sigortasının kapsamı genişletilerek raporlu işçinin de işsizlik maaşı almasının önü açıldı.  İşsizlik sigortası fonuna hem işçi hem işveren hem de devlet prim ödüyor. 2017 ocak ayı itibariyle fonun büyüklüğü 104 milyar TL rakamına ulaştı.

İŞKUR EĞİTİMLERİ

İşsizlik fonu amaçlarından birisi olan işsiz kalan işçinin belli bir süre maaş alabilmesi bunun yanı sıra işvereninde kısa sürede kalifiye elaman temininin kolaylaşması bu amaç uğruna İŞKUR’un eğitimlerinin desteklenmesi.

BELLİ ŞARTLAR GEREKİYOR

İşsizlik fonundan işsizlik maaşı alınabilmesi için belli şartları da belirleyen kanun bu çerçevede kendi isteği ile işten ayrılanın bu fondan yararlanmasının önüne geçiyor. Yani istifa eden birisi işsizlik maaşı alamıyor. Kişinin kendi iradesi haricinde işsiz kalmış olması gerekiyor.
Emeklilik için yaş haricisinde diğer şartları dolduran ve işte ayrılan kişide işsizlik alamıyor.

120 GÜN PRİM ÖDENMİŞ OLMASI GEREKİYOR

İşsizlik maaşından faydalana bilmek için işsiz kalınan dönemden önceki 120 günün kesintisiz olarak primlerinin yatmış olması gerekiyor. Rapor alınması, ücretsiz izin kullanılması durumunda bu süreler 120 gün içinde sayılmıyor. Yani işsiz kalmadan önceki dört ay içerisinde istirahat raporu alan, ücretsiz izin kullanan, gözaltına alındığı için eksik günü olan kişiler, son 3 yıl içerisinde en az 600 gün prim ödemişlerse işsizlik sigortasından maaş almaya hak kazanıyorlar. Bu bilgiler ışığında rapor almış işçi işsizlik maaşından yararlanabilmektedir.

Bir cevap yazın