Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Referandum öncesi borsa yükselişte

Referanduma bir ay gibi kısa bir süre kala BIST tarihi zirveye doğru koşuyor. 100 bin sınırına yaklaşan endeks 4 Ocak tarihinden bu güne kadar yüzde 20’ye yakın yükseliş yaşadı.  2 yıldan fazla süredir bu seviyeleri görmeyen endeks yatırımcısının yüzünü son haftalarda güldürdü.

İki ayda yüzde 20’ye yakın yükseliş

İki aylık süreçte yüzde 20’ye yakın yükseliş kaydeden BİST endeksi ralli konumunda referanduma giriyor. Referanduma bir ay gibi bir süre kala bu denli yükseliş yaşayan endeks uzmanlara göre hiçbir seçim öncesi bu seviyeleri görmemişti. Dünya borsalarının düşüş yaşadığı günü BIST yüzde 1.49 oranın yükseliş ile tamamladı. 91 bin 45 puana tırmanan endeks günü 90 bin 818 puan ile tamamladı.

Referandum öncesi rallisi

Uzmanlara göre BIST endeksi hiçbir seçim öncesi bu denli rakamları görmedi. O nedenle her zaman olduğu gibi seçim öncesi rallisinde olma olasılığı üzerinde duran uzmanlar referanduma kadar bu şekilde inişli çıkışlı hareketlerin gözleneceğini belirtiyorlar.

Dolar bazında ucuz kalan BIST endeksi yabancıların dikkatinden kaçmadı. Dolar bazında 2.426 sent seviyesinde bulunan endeks dolayısıyla yabancılar pozisyon artırmayı bir seçenek olarak görüyorlar.

Bir cevap yazın