Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Rusya dan gümrüksüz buğday ithalatı sonlandı

Rusya’dan ithal edilecek buğdaya yüzde 130 gümrük vergisi getirilecek olması un ihracatçılarını kara kara düşündürüyor. Türkiye yakın zamana kadar Rusya’dan başta buğday olmak üzere , mısır ve sebze yağını gümrük vergisi ödemeden ithal edebiliyordu. Rusya’dan gümrük vergisiz buğday ithalatına sınırlama getirilecek olması un ihracatçılarının global piyasada rekabet edebilecekleri fiyat verme şansını azaltacağı piyasanın başka ülkeler tarafından doldurulacağı bildirildi.

15 Mart itibariyle sonlandı

Türkiye’nin 15 Mart’dan sonra Rusya’dan gümrük vergisiz buğday, mısır ve sebze yağı ithalatı olmayacak.  Bu durumun kendileri için olumsuz sonuçlar doğuracağını belirten Ege Bölgesi Un Sanayicileri Derneği Başkanı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Tezcan, şunları söyledi: “Düzenleme ihracatta rekabetçi fiyat vermemiz açısından sorun olur. Türkiye’de çiftçiyi destekleme nedeniyle iç piyasada buğday fiyatı daha yüksek olduğu için yerli ürünün maliyeti ihracatçı açısından rekabetçi olmaz. Biz Rusya’dan en kaliteli buğdayı, en uygun fiyata alıyoruz. Rusya’nın alternatifini bulmak mümkün olabilir ama daha yüksek fiyat ödemek zorunda kalırız. İhracatımızı olumsuz etkileyeceği açık .” dediği açıklaması ile rekabet güçlerinin ellerinden alınacağına vurgu yaptı.

Bosna Hersek’ten vergisiz un ithal ediliyor

Bosna Hersek’ten yıl içerisinde vergisiz un ithalatının yapıldığına değinen Tezcan, şunları söyledi: “Bosna Hersek’ten Türkiye’ye serbestçe un getirmek mümkün. Bu ayrıcalık Bosna’dan Türkiye’ye un ithalatında patlamaya yol açınca içeride piyasa şartları aleyhine dönen yerli sanayici itirazları artmaya başladı. Türkiye’nin un ithalatı son 3 yılda 17 kat arttı. Bosna Hersek’ten 9 ayda 35.3 milyon kilo un ithalatı yapıldı. Bosna Hersek ekonomisini desteklemek için sağlanan bu ayrıcalık, Macaristan, Hollanda, Sırbistan ve Slovakya başta olmak üzere Avrupa’daki un sanayicisinin Türkiye pazarına giriş için kullandığı açık kapıya dönüştü.” Dediği açıklama ile Türkiye’nin gümrüksüz un ihraç edilen ülke konumuna geldiğini belirtti.

Bir cevap yazın