Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Sanal Kumar Mercek Altına Alınıyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal internet üzerinden oynatılan ve merkezlerinin yurt dışında olduğu kumar işlemleri için mali ve idari işlemler yapılacağını belirtti.

İnternet Üzerinden Kumar Mercek Altına Alınıyor

Maliye Bakanlığı’nın internet üzerinden yasa dışı kumar oynatanlar ve bu yoldan gelir elde edenler üzerinde çalışmalar yapacağını belirten Ağbal yasa dışı kumar sektöründe son zamanlarda artış yaşandığına vurgu yaptı.  Devlet kurumları olarak bu konuyu masaya yatırdıklarını belirten Ağbal Adalet Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın yanı sıra Spor Bakanlığı’nın ve Emniyet Genel Müdürlüğünün bu konuda ortak çalışma yürüteceğinin altını çizerek konunun üzerine ciddi şekilde gidileceğini belirtti.

MASAK Rapor Hazırlayacak

Yurt dışından yasa dışı kumar kazancı elde edenlerle alakalı MASAK’ın çalışma yaparak bu doğrultuda rapor hazırlayacağını ve bu kişilerin ve hesapların tespit edilerek hesaplara el konulacağını belirten Ağbal “MASAK, bu para hareketlerini takip edecek. MASAK bildirimi üzerine savcılıklar bu hesaplara el koyacak. Soruşturma bitene kadar hesaplara el konulacak. Biz de bakanlık olarak yetki alıp, 7 güne kadar hesap dondurma işlemi yapacağız” diye konuştu.

Farklı Kişiler Üzerine Hesap Açılıyor

Hesap sahiplerinin ve bu işi yapanların farklı kişiler olduğunu belirten Ağbal “Yasadışı network içinde garibanları bulup, onların adına banka hesabı açıyorlar. Cebine iki kuruş konmuş kişiler bunlar. İşi Mehmet organize ederken, hesap Ahmet adına açılıyor. İnternet siteleri ve hesaplar da iki günde bir değişiyor. Toplanan parayı hemen çekiyorlar” dediği açıklamada hesap sahiplerinin farklı farklı kişilerden oluştuğuna değindi.

Bankalar Hesap Hareketlerini Takip Edecek

Bankalarında bu konuda sorumlu davranması gerektiğini belirten Ağbal “‘Birtakım kişiler bu banka hesaplarını açıyor. Kara para mevzuatına göre, banka, müşterisini tanımak zorunda. O hesaba yüzlerce EFT gelmiş. İki gün sonra da çekilmiş. O banka, MASAK’a bildirimde bulunmalı. Finansal kurumları da bu konuda uyardık” dediği açıklama ile yasa dışı kumar olayında bankalarında üzerine düşen görevi yapması gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın