Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

Serbest bölgelerde Türk Lirası devri başlıyor

Serbest bölgelerde bundan sonra işlemler Türk Lirası ile yapılacak. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci serbest bölgelerdeki işlemlerin Türk Lirası cinsinden yapılacak olması ile 6 milyar dolarlık bir talebin oluşmayacağını belirti.

6 milyar dolar etki yapacak

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Serbest bölgelerdeki şirketlere birkaç gün içinde tüm ücretlerde TL zorunluluğu getiriyoruz. Yeni uygulamayla 6 milyar dolar döviz talebi piyasadan çekilecek” dediği açıklamasında birkaç gün içinde serbest bölgelerde Türk Lirası devri başlayacağını vurguladı.

Dolar talebinde azalma olacak

Serbest bölgelerde 20 milyar dolarlık bir hacim oluştuğunu belirten Bakan Zeybekci, “İkincisi serbest bölgelerden Türkiye’ye, Türkiye’den de serbest bölgelere satışlarda bir döviz zorunluluğu vardı. Bu da Türkiye’de hiç gerek olmadan yaklaşık 6 milyar dolarlık bir döviz talebi yaratıyor. Kendi kendimize yaratıyoruz bunu. Bu da TL zorunluluğu haline getirilerek, bu talep piyasadan çekilmiş olacak” dediği açıklama ile dolar talebinde 6 milyar dolarlık bir azalma yaşanacağını belirtti.

Net döviz girişleri etkili

Dolar ve Euroya olan talebi aşağı çekmeye çalıştıklarının belirten Bakan Zeybekci, “Yabancı paraya olan talebi aşağı doğru çekmeye devam ediyoruz. Türkiye’ye net döviz girişleri artırırken bir taraftan yabancı para talebini aşağıya çekerek iki kat etki yaratmış oluyoruz. Bunları da yan yana koyduğumuz zaman Türkiye’de TL’nin değeri, kurla ilgili bir maliyeti yaşamış olmayı pek gerçekçi bulmuyorum. Önümüzdeki dönemle ilgili beklentilerim son derece pozitiftir” dediği açıklamada net döviz girişlerine önem verdiklerini belirtti.

Bir cevap yazın