Haberopsiyon.com

Güncel Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri

SGK’dan emeklilik ikramiyesi ödemesinde düzenleme

27 Ocak 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğü giren düzenlemeye göre 30 yıldan fazla çalışarak kamudan emekli olanlara 30 yıldan fazla çalıştıkları her yıl için emekli ikramiyesi ödeniyordu. Ödeme miktarı ve ödeme zamanı ile ilgili anlaşmazlıkları giderici düzenleme yayımlanarak yürürlüğe girdi.

SGK’dan emeklilik ikramiyesi ödemesinde düzenleme

Bundan böyle tahakkuk ettirilecek emekli ikramiyesinin 7,500 liralık kısmı üç ay içinde ödenecek diğer kalan kısımlar için ise gelecek yıl ödenecek. Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren düzenleme şu şekilde;

“Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce başvuru yapıp dava açmamış olanların eski başvuruları, maddenin yürürlüğe girdiği tarihte yapılmış sayılacaktır. Bu nedenle, daha önce başvuru yapmış olan ilgililerin yeni bir başvuru yapmalarına ihtiyaç bulunmamaktadır. Başvurular esas alınarak tahakkuk ettirilecek emekli ikramiyesinin 7 bin 500 lirasına kadar olan kısmı başvuru tarihinden itibaren üç ay içerisinde ödenecektir. 7 bin 500 liranın üzerindeki tutar ise ilk ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak kanuni faiziyle birlikte takip eden yılın aynı ayı içerisinde ödenecektir. 30 yıl üzeri hizmet süresi karşılığında emekli ikramiyesi ödenmesi amacıyla açılmış ve devam eden (açılan dava nedeniyle henüz bir karar verilmemiş olan) davalarda, ilgililerden ayrıca bir başvuru şartı aranmaksızın düzenlemenin yürürlüğe gireceği tarihten itibaren üç ay içerisinde ilgililere gerekli ödeme yapılacaktır. Bu kapsamdaki (dava açan ve davaları henüz sonuçlanmamış olanlar) emekli ve hak sahiplerine ödenecek emekli ikramiyesi, dava öncesi yapmış oldukları başvuru tarihinden itibaren işleyecek kanuni faiziyle birlikte ödenecektir.”

Bir cevap yazın